Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Wicepremier Morawiecki zapowiada powstanie ustawy proinwestycyjnej

Wprowadzenie dodatkowych narzędzi wspierania inwestycji w badania i rozwój, stworzenie systemu wsparcia dla start-upów, zwiększenie efektywności procedur zamówień publicznych, poprawę jakości i przejrzystości procesu stanowienia prawa – proponuje Konfederacja Lewiatan dla zwiększenia inwestycji i ich efektywności. Rekomendacje biznesu „Białą Księgę inwestycji” pracodawcy przekazali wicepremierowi, ministrowi rozwoju Mateuszowi Morawieckiemu.


 

- Naszym priorytetem powinno być wspieranie innowacyjności przedsiębiorstw, rozwijanie dobrego systemu dla start‘upów i polityka przyciągania talentów. Jak wypracujemy innowacyjne produkty i usługi, wtedy ze zdobywaniem zagranicznych rynków nie będziemy mieli problemu. Potrzebujemy też spójnej strategii promocji gospodarczej – powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, otwierając konferencję „Jak zwiększyć inwestycje i ich efektywność? Polska 2015-2025”.

 

Uczestniczący w konferencji wicepremier Mateusz Morawiecki stwierdził, że mamy zbyt niski poziom inwestycji w stosunku do PKB. To się musi zmienić, to nasze zobowiązanie – dodał. Zapowiedział, że za kilka miesięcy będzie gotowa ambitna ustawa proinwestycyjna. Podkreślił, że priorytetem jego działalności będzie pomaganie przedsiębiorcom.

 

W „Białej Księdze inwestycji” znalazło się 11 rekomendacji, których realizacja jest konieczna, aby zwiększyć inwestycje w Polsce. Dla dalszego rozwoju Polski – zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i społecznym – kluczowe jest ograniczenie ryzyk i likwidacja barier inwestycyjnych, zachęcenie przedsiębiorców do inwestowania i tworzenia w ten sposób nowych miejsc pracy. Dobrobyt i poprawa jakości życia są możliwe tylko pod warunkiem wzrostu inwestycji i unowocześnienia polskiej gospodarki. Przewagi konkurencyjne wynikające z niskich kosztów pracy odchodzą w przeszłość, a dalsze utrwalanie konkurencyjności międzynarodowej opartej na niskich kosztach pracy spowoduje, że wzrost gospodarczy i dalsze poprawianie jakości życia Polaków staną się niemożliwe. Polska będzie dryfować.

 

W konferencji, która odbyła się w warszawskim hotelu Sheraton, wzięło udział ponad 400 przedsiębiorców.

 

Konfederacja Lewiatan

 

„Biała Księga inwestycji” dostępna poniżej w formacie pdf.