Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Listopad 2016

listopad

30

2016

O RPOWŚ 2014-2020 w gronie sektora przedsiębiorczości oraz otoczenia biznesu

Aktualny stan wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 oraz harmonogram najbliższych konkursów będą tematem konferencji organizowanej dla przedsiębiorców i przedstawicieli otoczenia biznesu przez Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w...
czytaj więcej

listopad

30

2016

Targi MECSPE w Parmie

W dniach 23-25 marca 2017r. odbędą się we Włoszech targi MECSPE dotyczące maszyn przemysłowych, mechaniki precyzyjnej i innowacyjnych technologii. Już teraz zachęcamy do rejestracji, ponieważ istnieje możliwość uzyskania atrakcyjnego dofinansowania do udziału w targach.
czytaj więcej

listopad

30

2016

Kompromis w Radzie ds. Konkurencyjności UE dotyczący geoblokowania

Przedsiębiorca nie będzie mógł odmówić sprzedaży towaru klientowi z innego państwa członkowskiego, jeżeli klient wskaże mu miejsce dostawy towaru w państwie prowadzenia działalności przedsiębiorcy – wynika z unijnego projektu rozporządzenia o geoblokowaniu,. Rada ds. Konkurencyjności UE właśnie przyjęła podejście ogólne w tej...
czytaj więcej

listopad

29

2016

Zmiana minimalnej pensji wpłynie na wynagrodzenie urlopowe

Pracodawcy wynagradzający swoich pracowników składnikami zmiennymi uzależnionymi od minimalnego wynagrodzenia muszą na nowo ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu za urlop, do których prawo powstanie, począwszy od stycznia 2017 r. (tj. od kwoty 2000 zł). Przeliczenie służy wyłącznie prawidłowemu ustaleniu kwoty...
czytaj więcej

listopad

29

2016

Spada bezrobocie, poprawia się jakość pracy

W październiku stopa bezrobocia spadła do 8,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
czytaj więcej

listopad

25

2016

Kwota wolna powinna być dla wszystkich podatników

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że kwota wolna od podatku może wynosić 6 600 zł, ale tylko dla osób najbiedniejszych, o dochodach na poziomie minimum socjalnego.
czytaj więcej

listopad

25

2016

Konsumenci optymistami w deklaracjach

Bieżące i przyszłe nastroje konsumenckie poprawiły się w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał GUS prezentując wyniki badań koniunktury konsumenckiej w listopadzie 2016 r.
czytaj więcej

listopad

24

2016

Koniunktura gospodarcza pogarsza się

Oceny koniunktury gospodarczej przez dyrektorów przedsiębiorstw większości sekcji gospodarki są słabsze niż miesiąc wcześniej - podał GUS, prezentując wyniki badań koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w listopadzie 2016 r.  
czytaj więcej

listopad

24

2016

Rząd reaguje na głos Lewiatana: Firmy nie stracą na rozliczeniu aut

Ministerstwo Rozwoju przyznało się do błędu i wycofuje się z ogłoszonych kilka dni temu propozycji dotyczących rozliczenia w kosztach podatkowych wydatków na samochody. To nasz sukces, bo jako pierwsi krytykowaliśmy kontrowersyjne rozwiązanie i sugerowaliśmy zmianę przepisów.  
czytaj więcej

listopad

23

2016

ŚZPP Lewiatan liczy już 80 podmiotów!

Z przyjemnością informujemy, że grono ŚZPP Lewiatan powiększyło się o dwie nowe firmy. Tym samym nasz Związek zrzesza już 80 firm!        Struktury ŚZPP Lewiatan zasiliły:   „ADMA” Zakład Remontowo-Budowlany Marian Adamczyk,
czytaj więcej

listopad

23

2016

Konstytucja Biznesu - pakiet projektów

Premier Morawiecki przedstawił w zeszły piątek tzw. konstytucję biznesu i zapowiedział szereg ułatwień dla przedsiębiorców. Rządzący określili ten dokument jako przełomowy w relacjach przedsiębiorca-państwo. Wstępna analiza jednej z projektowanych ustaw, wchodzących w skład pakietu Morawieckiego, prowadzi do wniosku, że nie...
czytaj więcej

listopad

22

2016

Kwota wolna od podatku dla wszystkich

Dla osób, które zarabiają więcej, nie powinno być kwoty wolnej - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.
czytaj więcej

listopad

21

2016

Spotkanie władz i kluczowych członków Konfederacji Lewiatan

Od 18 do 20 listopada br. w hotelu Ossa, nieopodal Rawy Mazowieckiej odbyło się spotkanie władz i kluczowych członków Konfederacji Lewiatan.
czytaj więcej

listopad

21

2016

Lunch z Gospodarką: Bezrobocie ponownie w dół

Dyrektor Biura, dr Anna Kaczor-Małecka była gościem audycji „Lunch z Gospodarką” w Radiu Em Kielce.
czytaj więcej

listopad

21

2016

Ocena Konstytucji Biznesu

Każdej inicjatywie, której celem jest poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej, należy dać szansę - ocena Konstytucji Biznesu.
czytaj więcej

listopad

21

2016

Debata „Kielecki Kombinat Kariery – edukacja dla rynku pracy” (zaproszenie)

Zapraszamy do wysłuchania debaty, którą współorganizują Polskie Radio Kielce S.A. i Miejski Urząd Pracy. Podczas audycji zatytułowanej „Kielecki Kombinat Kariery – edukacja dla rynku pracy”  jednym z gości będzie Wiceprezes Zarządu Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan , Pan Marek...
czytaj więcej

listopad

18

2016

Nowa ustawa o VAT zwiększy ryzyko prowadzenia biznesu

Nowelizacja ustawy o VAT, która wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku prawdopodobnie znacząco wpłynie na sposób funkcjonowania przedsiębiorstw. Niektóre rozwiązania utrudnią działalność gospodarczą – uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.
czytaj więcej

listopad

18

2016

Wspólne stanowisko pracodawców do wypowiedzi J.Kaczyńskiego

Wzrost gospodarczy w trzecim kwartale br. wyhamował do 2,5 proc., co jest najgorszym wynikiem od trzech lat. Gospodarka rozwija się wolniej głównie z powodu spadku inwestycji. Prezes PiS winą obarcza polskich przedsiębiorców, a szczególnie tych związanych jakoby z opozycją. Jarosław Kaczyński stwierdził, że „nie chcą...
czytaj więcej

listopad

17

2016

Koreańskie Forum Biznesowe

Polsko-Kazachstańska Izba Handlowo-Przemysłowa zaprasza do udziału w Koreańskim Forum Biznesowym. Forum odbędzie się 1 grudnia 2016 w godzinach od 10.00 do 18.00 w sali konferencyjnej hotelu Novotel Warsaw. Dla firm, które zgłoszą się do piątku (18 listopada 2016) włącznie udział jest bezpłatny! 
czytaj więcej

listopad

17

2016

Wszyscy zapłacimy za niższy wiek emerytalny

Sejm przegłosował ustawę obniżającą wiek emerytalny. Zdaniem Konfederacji Lewiatan ta decyzja stoi w wyraźnej sprzeczności ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ponieważ przyczyni się do zmniejszenia zatrudnienia i inwestycji.
czytaj więcej

listopad

16

2016

Początek osłabienia gospodarczego?

W 3. kwartale 2016 r. PKB wzrósł o 2,5 proc. r/r - podał GUS prezentując szybki szacunek PKB za III kwartał 2016 r.
czytaj więcej

listopad

15

2016

33 ułatwienia dla firm przyjęte przez rząd

Rada Ministrów przyjęła pierwsze 33 ułatwienia z pakietu #100zmianDlaFirm. Rządowe propozycje zakładają m.in. ochronę podatników przed zmianami interpretacji prawa, mniejszą uciążliwość kontroli w firmach i łagodniejsze przepisy prawa pracy.
czytaj więcej

listopad

15

2016

Początek końca deflacji

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły w październiku 2016 r. o 0,2 proc., a w stosunku do września br. wzrosły o 0,5 proc. - podał GUS.
czytaj więcej

listopad

14

2016

Dialog społeczny w regionach równie ważny

Rada zyskała kompetencje nie tylko w zakresie prowadzenia i rozwoju dialogu społecznego na poziomie krajowym, ale także na wszystkich szczeblach samorządu – powiedziała Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego, prezydent Konfederacji Lewiatan, na nadzwyczajnym posiedzeniu prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w...
czytaj więcej

listopad

14

2016

AZ Broker nowym członkiem!

Z przyjemnością informujemy, że grono ŚZPP Lewiatan powiększyło się o kolejną nową firmę.
czytaj więcej

listopad

09

2016

Po wyborze Trumpa początek nowego ładu gospodarczego?

Donald Trump został wybrany nowym, 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych.
czytaj więcej

listopad

09

2016

Misja polskich firm do Iranu z możliwością refundacji kosztów

Zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej, wielobranżowej misji gospodarczej firm polskich do Iranu.  Misja odbędzie się w dniach: 18 - 23 lutego 2017 r. a w trakcie jej realizacji odbędziemy spotkania biznesowe w Teheranie oraz Tebrizie, dwóch najważniejszych ośrodkach gospodarczych Iranu. Firmy polskie uczestniczące w misji...
czytaj więcej

listopad

09

2016

Pracodawcy apelują o odłożenie reformy oświaty

Rząd zdecydował, że od września 2017 roku wróci 8-letnia szkoła podstawowa oraz 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, a szkołę zawodową zastąpi dwustopniowa szkoła branżowa. Konfederacja Lewiatan apeluje o wstrzymanie reformy strukturalnej w oświacie od 2017 roku i kontynuowanie innych zapowiadanych zmian.  
czytaj więcej

listopad

08

2016

Akta pracowników tylko przez 10 lat w firmie

Pracodawca będzie musiał przechowywać akta pracownicze nie przez 50 lat, ale tylko przez 10 lat – przewiduje projekt zmian w prawie pracy. To dobre rozwiązanie.  Konfederacja Lewiatan od dawna postulowała zmniejszenie obowiązków pracodawców związanych z prowadzeniem i przechowywaniem akt pracowniczych.
czytaj więcej

listopad

08

2016

Pracodawcy i związkowcy apelują o wstrzymanie reformy w oświacie

Wszystkie organizacje pracodawców, m.in. Konfederacja Lewiatan i związki zawodowe, za wyjątkiem Solidarności, wchodzące w skład Rady Dialogu Społecznego apelują do premier Beaty Szydło o wstrzymanie reformy strukturalnej w oświacie od 2017 roku i kontynuowanie innych zapowiadanych zmian.
czytaj więcej

listopad

07

2016

Stanowisko do projektu rozporządzenia ws. obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzi

W związku z trwającymi konsultacjami publicznymi dotyczącymi projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej kwalifikowanego dostawcy usług zaufania, przekazaliśy stanowisko Konfederacji Lewiatan do projektu rozporządzenia.  
czytaj więcej

listopad

07

2016

Rada Dialogu Społecznego ponownie pomijana w konsultacjach

Henryka Bochniarz, jako Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego (RDS), 7 listopada 2016 r. przekazała na ręce Premier Beaty Szydło list wyrażający zaniepokojenie kolejnym naruszaniem przepisów o konsultowaniu projektów aktów prawnych przez Rząd. Tym razem chodzi o brak konsultacji społecznych rządowego projektu ustawy o wsparciu...
czytaj więcej

listopad

07

2016

ŚTP z ŚZPP Lewiatan

Wkładem Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan w organizację 9. edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, będzie organizacja spotkania inauguracyjnego Świętokrzyskiej Rady Firm Rodzinnych, połączona z prezentacją pilotażowego projektu edukacyjnego „ABC Ekonomii”.
czytaj więcej

listopad

07

2016

Lepolam nową firmą członkowską!

Z przyjemnością informujemy, że w ostatnim czasie grono ŚZPP Lewiatan powiększyło się o kolejną nową firmę.
czytaj więcej

listopad

04

2016

Zapraszamy na spotkanie Rady Firm Rodzinnych

Serdecznie zapraszamy na spotkanie inaugurujące powołanie Rady Firm Rodzinnych w ramach naszej organizacji, które odbędzie się 15 listopada 2016 roku o godz. 15.00 w Hotelu Bristol Art & Medical Spa w Busku-Zdroju. ...
czytaj więcej

listopad

04

2016

Branża motoryzacyjna popiera zmiany w akcyzie od aut

Rząd chce ograniczyć import samochodowych wraków. Projekt zmian w podatku akcyzowym przewiduje, że drastycznie wzrośnie akcyza na stare auta, a spadnie na nowe. To dobre rozwiązanie - uważają Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych oraz Konfederacja Lewiatan.
czytaj więcej

listopad

04

2016

Fundusze unijne muszą być bardziej przyjazne dla firm

Za wolniejszym wydatkowaniem unijnych pieniędzy w regionach stoi polityka i niezbyt przyjazne relacje centrum - samorządy. Firmom najbardziej doskwiera skomplikowany system zasad, wytycznych, rozporządzeń, które regulują ubieganie się o wsparcie i późniejsze rozliczenie dotacji z UE - uważa Konfederacja...
czytaj więcej

listopad

03

2016

Przemysł wyraźnie w defensywie

W październiku wskaźnik PMI Polskiego Sektora Przemysłowego spadł do poziomu 50,2 z 52,2 we wrześniu br. Najnowsze dane PMI (...) prezentują kolejne zagrożenia dla prognoz dotyczących ekspansji w polskim przemyśle - podał Markit.  
czytaj więcej

listopad

02

2016

Jednolity Plik Kontrolny - kogo i od kiedy obowiązuje

Wprowadzenie od 1 lipca 2016 r. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) będzie się wiązać z koniecznością wyposażenia systemów księgowych podatników w nową funkcjonalność umożliwiającą wytworzenie JPK, a w niektórych przypadkach również z modyfikacją zasad prowadzenia ksiąg oraz sposobu dokumentowania transakcji...
czytaj więcej

listopad

02

2016

CETA podpisana

30 października Unia Europejska i Kanada po ponad tygodniu perturbacji podpisały Kompleksową Umowę Ekonomiczno-Handlową czyli CETA. - To dobra wiadomość dla Unii Europejskiej, bo pomimo wewnętrznych kłopotów udowodniła swoją zdolność do zawierania korzystnych  dla przedsiębiorców europejskich umów handlowych - ...
czytaj więcej

listopad

02

2016

Orły Eksportu: KH-KIPPER wśród laureatów!

25 października 2016 r. lokalnym liderom eksportu uroczyście wręczono nagrody Orzeł Eksportu Województwa Świętokrzyskiego. KH-KIPPER Sp. z o.o., producent zabudów na samochody ciężarowe, został jednym z laureatów prestiżowego konkursu. Świętokrzyską firmę, w której od kilku lat sprzedaż zagraniczna stanowi powyżej 80%...
czytaj więcej

listopad

02

2016

Za dużo biurokracji przy pozyskiwaniu pieniędzy z Krajowego Funduszu Szkoleniowe

Projekt rozporządzenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dotyczący przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego utrudni pozyskiwanie pieniędzy z tego źródła, wydłuży okres oczekiwania na wyniki oraz realizację celów. Na pracodawców narzucono dodatkowe biurokratyczne obowiązki – uważa...
czytaj więcej

Skontaktuj się z nami

Podmioty zainteresowane współpracą (firmy/instytucje i/lub osoby fizyczne) prosimy o odesłanie na adres: a.kaczor@szpp.eu danych formularza zgłoszeniowego. W przypadku, gdy ofertę będzie składać instytucja/firma prosimy o przesłanie informacji osobno dla każdego eksperta.  Termin złożenia ofert: nabór ciągły - do odwołania.

Update cookies preferences