Inicjatywy edukacyjne

O projekcie ABC Ekonomii

ABC-Ekonomii, jako czołowy projekt Fundacji Rodziny Czepczyńskich, to edukacja ekonomiczna dla najmłodszych - dla dzieci w wieku 5-10 lat. Podstawą tego projektu jest książka "ABC ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów" (Autorzy: Żaneta Kupczyk, Wiktor Czepczyński) składająca się z 12 rozdziałów przygód Zosi i Maksa, którzy poznają podstawowe kwestie ze świata pieniądza.

ŚZPP Lewiatan i  Fundację połączył wspólny cel jakim jest wyposażenie dzieci w podstawową wiedzę na temat finansów i odpowiedzialnych postaw społecznych związanych z oszczędzaniem, wolontariatem czy odróżnianiem zachcianek od dóbr pierwszej potrzeby.

Fundacja poprzez współpracę z samorządami lokalnymi i przedsiębiorstwami dąży do wyposażenia w program ABC Ekonomii wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe w Polsce. Program posiada honorowy patronat Wielkopolskiej Kurator Oświaty oraz UNICEF i jest już obecny w ponad 400 przedszkolach i szkołach (m.in. Gniezno, Wolsztyn, Wronki, Police, Gdańsk, a niedługo również Wałbrzych).

Dzięki współpracy Fundacji z ŚZPP Lewiatan, projekt trafia także do szkół w województwie świętokrzyskim!

Projekt ABC-Ekonomii to nie tylko zajęcia dedykowane uczniom, ale również spotkania z: rodzicami, nauczycielami, dyrektorami szkół oraz przedstawicielami organów prowadzących - ważnymi podmiotami w kwestii edukacji dzieci. Podczas spotkań rozmawiamy o tym, dlaczego edukacja ekonomiczna jest ważna, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o ekonomii, jak dostosowywać treści do wieku rozwojowego, a także jakich metod i narzędzi używać, by dziecko wyrastało na świadomego ekonomicznie obywatela.

 

Zwiększenie wiedzy oraz umiejętności dzieci i młodzieży związanych z zagadnieniami dotyczącymi ekonomii, finansów i przedsiębiorczości.

Wsparcie metodyczne nauczycieli, wychowawców i wyposażenie ich w wartościowe materiały edukacyjne.

Wsparcie merytoryczne i metodyczne rodziców chcących edukować swoje dzieci w zakresie ekonomii i finansów.

Pozyskanie spośród przedstawicieli świata biznesu partnerów chcących wspierać realizację projektu ABC-Ekonomii i promować edukację ekonomiczną w społeczeństwie.

Nawiązanie owocnej i długofalowej współpracy między przedsiębiorcami a organem prowadzącym placówki oświatowe i samymi szkołami.

Zainspirowanie MEN do modyfikacji i poszerzenia treści, związanych z edukacją ekonomiczną i finansową, zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Książka ABC Ekonomii

Projekt edukacyjny oparty jest o książkę pt. „ABC ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów” dedykowaną przedszkolakom (5-6 latkom) oraz uczniom z klas I-III. Jej współautorem jest Wiktor Czepczyński – syn Artura Czepczyńskiego, Prezesa firmy ABC-Czepczyński i inicjatora akcji.

Książka zawiera 12 opowiadań, z których każde porusza inne zagadnienie ze świata ekonomii i finansów. Dzieci, wraz z głównymi bohaterami – Zosią i Maksem, poznają odpowiedzi na tak nurtujące pytania, jak np:

1

Czym są pieniądze?

2

Skąd się biorą pieniądze?

3

Co to jest cena?

4

Po co pracujemy?

zobacz książkę
5

Jaki można mieć zawód?

6

Obowiązki domowe - co to takiego?

7

Kto to jest wolontariusz?

8

Co to znaczy, że ktoś jest biedny?

9

Co takiego reklama?

10

Budżet domowy - co to takiego?

11

Co to takiego pożyczka?

12

Gdzie i jak oszczędza się pieniądze?

1

Czym są pieniądze?

2

Skąd się biorą pieniądze?

3

Co to jest cena?

4

Po co pracujemy?

5

Jaki można mieć zawód?

6

Obowiązki domowe - co to takiego?

7

Kto to jest wolontariusz?

8

Co to znaczy, że ktoś jest biedny?

9

Co takiego reklama?

10

Budżet domowy - co to takiego?

11

Co to takiego pożyczka?

12

Gdzie i jak oszczędza się pieniądze?

Jesteś zainteresowany projektem w Twoim przedszkolu lub szkole?

Skontaktuj się z nami lub przedstawicielem Fundacji założycielskiej lub zajrzyj po więcej informacji na https://abc-ekonomii.edu.pl/

Update cookies preferences