Nasze bieżące działania

W Sopocie o nowych ideach i wyzwaniach

Ruszyła ósma już edycja Europejskiego Forum Nowych Idei, którego organizatorem jest Konfederacja Lewiatan. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania jest „Nowy globalny porządek czy nowy globalny bałagan? Świat w nowej wersji: wizja i odpowiedzialność". Ponad tysiąc gości dyskutować będzie, od 26 do 28 września, o aktualnych i przyszłych wyzwaniach dla Polski, Europy i świata.

 

  

- Będziemy rozmawiać między innymi o tym, co się dzieje w Europie, o groźbie wybuchu wojny handlowej, protekcjonizmie, brexicie, roli i miejscu Chin w gospodarce światowej, a także o wpływie sztucznej inteligencji, nowych technologii na rynek pracy i funkcjonowanie przedsiębiorstw - mówi Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.


Przedsiębiorcy, ekonomiści, politycy, autorytety ze świata kultury i nauki, podczas prawie 60 sesji, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów, nocnych rozmów, będą dyskutować o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii Europejskiej.


W tym roku do Sopotu przyjadą m.in. Teresa Czerwińska, minister finansów, Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, Elżbieta Bieńkowska, komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, Pat Cox, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jan Dusík, dyrektor UNEP na Europę, Pierre Gattaz, prezydent BusinessEurope, Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący KE ds. zatrudnienia, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności, czy Maroš Šefčovič, komisarz ds. unii energetycznej.


Gościem specjalnym będzie prof. Dani Rodrik, wybitny ekonomista, z Harvard University, który podczas gali otwarcia EFNI wystąpi z wykładem „Jak pogodzić ostatnie trendy w obszarze technologii i globalizacji z włączeniem społecznym?".


Konfederacja Lewiatan