Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Stanowisko w sprawie kryteriów formalnych w ramach RPO

Stanowisko Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan w sprawie kryteriów formalnych wyboru projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 (Oś priorytetowa 2. Konkurencyjna gospodarka)

 


Prosimy o przesyłanie uwag oraz opinii dotyczących przedmiotowej sprawy na adres: zarzad@szpp.eu

 

 

Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan w sprawie kryteriów formalnych wyboru projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 (Oś priorytetowa 2. Konkurencyjna gospodarka) zaleca:

  •  Przygotowanie kryteriów formalnych, które byłyby formułowane w sposób jednoznaczny, precyzyjny i ostry pojęciowo, w celu uniknięcia wielości (dowolności) interpretacji;
  • Stosowanie kryteriów zatwierdzonych przez Komitety Monitorujące jako jedynych obowiązujących. W przypadku udostępniania kart oceny formalnej lub list sprawdzających, dokumenty te powinny wyjaśniać wnioskodawcom, które elementy dokumentacji są brane pod uwagę podczas oceny poszczególnych kryteriów;
  •   Ocena formalna powinna być traktowana jako weryfikacja technicznych aspektów związanych z wnioskiem, wnioskodawcą i projektem – przeprowadzenie oceny formalnej powinno się odbywać bez konieczności zapoznania się z treścią wniosku (uzasadnieniem projektu, celami projektu, budżetem);
  •   Ograniczenie kryteriów do niezbędnego minimum stanowiącego gwarancję tego, że ocenie merytorycznej podlegać będą projekty podmiotów, które złożą stosowne dokumenty we właściwym czasie i w odpowiedniej instytucji, nie będąc jednocześnie podmiotami wykluczonymi na podstawie odrębnych przepisów. Kryteria związane z budżetem projektu, jego wykonalnością, rezultatami, zagwarantowaniem trwałości, realizacją polityk horyzontalnych, wpływem na środowisko oraz zgodnością z przepisami z zakresu pomocy publicznej powinny być przesunięte na etap oceny merytorycznej (bądź dokonywanej przez zespoły eksperckie, po zakończeniu oceny formalnej).

 

W związku z powyższym rekomenduje się przyjęcie wzorcowej listy kryteriów formalnych:

 

Lp.

Wniosek

D

1

Wniosek został złożony w instytucji wskazanej w dokumentacji konkursowej

D

2

Wniosek został złożony w terminie wskazanym w dokumentacji konkursowej

D

3

Wniosek został złożony na formularzu wskazanym w dokumentacji konkursowej

D

4

Wniosek został wypełniony w jęz. polskim

D

5

Wniosek jest podpisany przez uprawnionego wnioskodawcę lub osobę upoważnioną do podejmowania decyzji w imieniu wnioskodawcy

U

6

Wniosek złożono w wersji papierowej i elektronicznej

U

7

Wniosek złożono w 2 egzemplarzach

U

8

Wersja papierowa (2 egzemplarze) jest tożsama z wersją elektroniczną wniosku(suma kontrolna na wszystkich stronach wniosku oraz wersji elektronicznej wniosku jest jednakowa)

D

9

Wniosek zawiera wszystkie strony

D

10

Wszystkie wymagane pola we wniosku zostały wypełnione (pola, których wypełnienie jest obligatoryjne wskazuje instrukcja wypełniania wniosku/generator wniosków)

U

11

Do wniosku załączono wszystkie wymagane załączniki określone w dokumentacji konkursowej

U

 

 

Wnioskodawca

12

Wnioskodawca (oraz Partner, jeśli dotyczy) należy do kategorii beneficjentów uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie (wymienionych w dokumentacji konkursowej)

D

13

Wnioskodawca nie podlega wykluczeniu z ubiegania się o dofinansowanie na podstawie art. 207 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104)

D

 

 

Projekt

14

Przedmiot projektu nie dotyczy rodzajów działalności wykluczonych z możliwości uzyskania wsparcia w ramach Działania (określonych w dokumentacji konkursowej: 1. kodów PKD/EKD, 2. sektorów wykluczonych na podstawie rozporządzeń z zakresu pomocy publicznej)

D

15

Projekt jest realizowany na terenie województwa

D

16

Okres realizacji projektu jest zgodny z terminem podanym w dokumentacji konkursowej

D

17

Wnioskowana kwota wsparcia jest zgodna z maksymalną lub minimalną wartością dotacji wskazaną w dokumentacji konkursowej

U

18

Udział procentowy wnioskowanej kwoty wsparcia w kwocie wydatków kwalifikowanych projektu jest zgodny z maksymalnym limitem określonym w dokumentacji konkursowej

U

19

Poziom cross- financingu nie przekracza dopuszczalnego limitu

U

 

Źródło: A. Mikołajuk,  M. Chmielewska,  M. Lelińska, Przedsiębiorcy kontra procedury. Organizacja naboru i oceny projektów przedsiębiorców w 16 Regionalnych Programach Operacyjnych, Lewiatan, Warszawa 2011, s. 30.

Update cookies preferences