Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu rocznym, we wrześniu, wzrosło o 1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Komentarz dr Grażyny Spytek-Bandurskiej, ekspertki Konfederacji Lewiatan
Mamy do czynienia ze stabilizacją zatrudnienia, z niewielkim wzrostem liczby pracujących.
Firmy wstrzymują się z przyspieszeniem zatrudniania nowych pracowników oceniając, że takie decyzje byłyby obecnie obarczone dużym ryzykiem. Od przyszłego roku wchodzi w życie kilka niekorzystnych dla firm zmian na rynku pracy skutkujących wzrostem kosztów i zmniejszeniem elastyczności zatrudnienia: pogorszenie warunków zawierania umów o pracę na czas określony, rozszerzenie oskładkowania umów zleceń i podniesienie płacy minimalnej aż o 100 zł, do 1850 zł miesięcznie. Zbliża się koniec roku, kiedy firmy kończą realizację różnych projektów i rozliczają budżet, co też wpływa na stan zatrudnienia i jest potwierdzeniem jego sezonowości.
Ponadto niepewne są wyniki wyborów parlamentarnych oraz ich konsekwencji dla dalszych zmian warunków zatrudnienia. W większości programów wyborczych pojawiają się zapowiedzi dalszego podnoszenia płacy minimalnej, wprowadzenia minimalnych stawek godzinowych, likwidacji umów cywilnych, czy pogorszenia warunków zawierania umów o pracę. Dlatego wiele decyzji o tworzeniu nowych miejsc pracy jest obecnie w zawieszeniu.
Jeżeli jednak na początku przyszłego roku pojawią się nowe kontrakty, inwestycje, projekty to firmy mimo wszystko będą szukać pracowników, bez względu na niekorzystne zmiany w prawie.
Konfederacja Lewiatan
Rada Regionów Konfederacji Lewiatan
www.radaregionow.plKonfederacja
Lewiatan
Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Copyright © 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone dla Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Projekt i realizacja: NET-atak