Konfederacja Lewiatan proponuje zmiany w sposobie ustalania wysokości wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy czy ekwiwalent pracowników tymczasowych. Dotychczasowe przepisy wymagają uwzględnienia w tzw. podstawie urlopowej wyłącznie wynagrodzenia, które zostało pracownikowi faktycznie wypłacone, czyli zostało postawione do jego dyspozycji w gotówce albo wpłynęło na jego konto. Prowadzi to do zaniżenia wynagrodzenia urlopowego pracownika tymczasowego, a nawet jego niewypłacenia.
Pracodawcy proponują nowelizację ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Specyfika pracy tymczasowej oraz trójstronny charakter zatrudnienia wymuszają wypłatę wynagrodzenia po zakończonym miesiącu pracy, w terminie do 10-ego następnego miesiąca. Jest to związane z faktem, że praca jest świadczona na rzecz pracodawcy użytkownika, który prowadzi ewidencję czasu pracy i po jej sporządzeniu przekazuje ją do agencji pracy tymczasowej (co jest możliwe najwcześniej z upływem ostatniego dnia miesiąca). Specyfika ta powoduje, że w praktyce niemal 100% naliczeń i wypłat wynagrodzenia pracowników tymczasowych następuje nie do końca miesiąca, za który zostało wypracowane, ale do 10-ego następnego miesiąca kalendarzowego.
- Obecne przepisy są niekorzystne dla pracowników tymczasowych. Na przykład, jeśli pracownik tymczasowy przepracował jeden miesiąc u pracodawcy użytkownika i zakończył zatrudnienie, nabędzie prawo do dwóch dni urlopu, ale nie otrzyma ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop (bowiem żadne wynagrodzenie nie będzie wypłacone w okresie stanowiącym tzw. podstawę urlopową) – mówi Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan.
Z kolei pracownik tymczasowy, który przepracował dwa miesiące i korzysta z urlopu, np. w marcu, otrzyma niższe wynagrodzenie urlopowe, bowiem do jego podstawy urlopowej zostanie zaliczone tylko jedno wypłacone wynagrodzenie (w podanym przykładzie będzie to wynagrodzenie płatne w lutym).
- Rozwiązaniem problemu wyliczania wysokości wynagrodzenia urlopowego byłoby odejście od zapisanego w ustawie pojęcia „wynagrodzenie wypłacone” na rzecz sformułowania „przysługujące”. W ten sposób wynagrodzenie uwzględniane w tzw. podstawie urlopowej będzie skorelowane z godzinami pracy, w ramach których zostało ono wypracowane – dodaje Robert Lisicki.
Konsekwentnie należy również wprowadzić zmiany, które regulują zasady ustalania wysokości wynagrodzenia za ekwiwalent. Obecna regulacja odnosi się do wynagrodzenia „wypłaconego”.
Konfederacja Lewiatan
Rada Regionów Konfederacji Lewiatan
www.radaregionow.plKonfederacja
Lewiatan
Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Copyright © 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone dla Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Projekt i realizacja: NET-atak