Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Polfol ufundował nagrody dla młodych informatyków

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach 30 maja br. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków oraz konkurs „Z Panem Scratchem za pan brat". Organizatorami wydarzenia byli: Departament Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.  W projekt zaangażowała się nasza firma członkowska – Polfol, która była fundatorem nagród w konkursie, a Prezes firmy – Marek Banasik wziął udział w wydarzeniu.  

 

 

Świętokrzyska Akademia Młodych Informatyków adresowana była do uczniów świętokrzyskich szkół podstawowych, a także nauczycieli, którzy chcieli podnieść swoje kompetencje i aktywnie uczestniczyć w procesie upowszechniania nauki programowania. Do projektu przystąpiło 76 szkół.

 

Konkurs przygotowany został w dwóch kategoriach. Do pierwszej zaliczali się uczniowie klas I-III. W tych klasach tematem konkursu było wykonanie w programie Scratch pracy będącej multimedialną ilustracją wiersza lub legendy świętokrzyskiej. Natomiast drugą sekcją byli uczniowie klas IV-VI, którzy mieli za zadanie wykonać w programie Scratch projekt będący grą edukacyjną, związaną z atrakcjami turystycznymi naszego regionu.



Celem konkursu "Z Panem Scratchem za pan brat" było rozpowszechnienie nauki programowania w szkołach województwa świętokrzyskiego, zwiększenie zainteresowania uczniów programowaniem oraz rozwijanie umiejętności korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych.

 

W etapie szkolnym konkursu uczestniczyło 258 uczniów. Szkolne Komisje Konkursowe przesłały do Wojewódzkiej Komisji Konkursowej 86 prac. Do finału zakwalifikowanych zostało 14 prac w pierwszej kategorii oraz 16 prac w drugiej kategorii.

 

W ramach projektu Świętokrzyskiej Akademii Młodych Informatyków uruchomione zostały 18-godzinne warsztaty pn. „Programowanie w języku Scratch". Przeprowadzonych zostało 12 edycji szkoleń, w których uczestniczyło 156 nauczycieli. Zajęcia prowadzone były z wykorzystaniem platformy e-learningowej, na której udostępnione zostały niezbędne zasoby dydaktyczne. Nauczyciele tworzyli również własne projekty i udostępniali je innym uczestnikom szkoleń. Uczyli się także wykorzystywać możliwości serwisu scratch.mit.edu do tworzenia wirtualnych klas i efektywnego prowadzenia zajęć z uczniami.

 

Oprócz szkoleń przeprowadzonych zostało 9. edycji czterogodzinnych warsztatów dla nauczycieli pn. „Programowanie robotów Lego Mindstorms" oraz „Wykorzystanie robotów mBot i wizualnego języka Scratch w nauce programowania na różnych etapach edukacji".

 

Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty.

 

Update cookies preferences