Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Opiniowanie programów kształcenia zawodowego

Szkolnictwo zawodowe przechodzi właśnie głębokie zmiany programowe, które mają poprawić jakość i efektywność kształcenia. Nowoczesna szkoła zawodowa powinna przygotować absolwenta do mobilności i elastycznego funkcjonowania na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. By sprostać tym wyzwaniom szkoły prowadzące kształcenie zawodowe muszą współpracować z pracodawcami w różnych obszarach, m.in. poprzez zacieśnienie współpracy między placówkami edukacyjnymi a pracodawcami.

 

 

Młodzi ludzie mają rozwijać w trakcie nauki w szkole wiedzę, umiejętności, i kompetencje, które potem doskonalą podczas praktycznej nauki zawodu u pracodawcy. Wprowadzane od 1 września 2012 roku zmiany w kształceniu zawodowym rozszerzyły katalog form współpracy szkół z pracodawcami m.in. o współpracę przy opracowywaniu programu nauczania dla zawodu, w tym praktycznej nauki zawodu. Taka współpraca, już na etapie planowania procesu kształcenia zawodowego, daje gwarancję uwzględnienia w programie np. nowych technologii stosowanych w zawodzie, a dzięki temu lepsze przygotowanie uczniów do oczekiwań rynku pracy. Dodatkowo warto podkreślić, że dobrze zaplanowana współpraca pracodawców i szkół prowadzących kształcenie zawodowe niesie ze sobą korzyści dla pracodawców, takie jak: realizacja programu praktycznej nauki zawodu z wykorzystaniem materiałów i technologii przedsiębiorstwa, promocja materiałów i technologii stosowanych w przedsiębiorstwie w trakcie realizacji praktycznej nauki zawodu oraz pozyskanie dobrze przygotowanych pracowników.

 

Zaangażowanie przedsiębiorstw w proces planowania programów nauczania w szkołach zawodowych, tak aby były one dostosowane do realnych potrzeb rynku pracy jest niezbędne. Dlatego proponujemy Państwu włączenie się w przygotowywany przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne projekt polegający na tym, iż przedsiębiorcy mieliby okazję do dokonywania recenzji/oceny przygotowanych w ramach projektu przez WSiP programów nauczania dla kwalifikacyjnych kursów zawodowych (w obszarach wskazanych w załączniku do niniejszego e-maila/ wyciągu z rozp. MEN z dnia 17 lutego 2012 roku w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach). Każda ze zgłoszonych do projektu firm miałaby możliwość recenzowania tych programów nauczania, które odnoszą się do jej branży. Dałoby to pracodawcom okazję do uzyskania realnego wpływu na treść programów nauczania dla kwalifikacyjnych kursów zawodowych w następujących obszarach nauczania:

1) A – administracyjno-usługowa;

2) B – budowlana;

3) E – elektryczno-elektroniczna;

4) M – mechaniczna i górniczo-hutnicza;

5) R – rolniczo-leśna z ochroną środowiska;

6) T – turystyczno-gastronomiczna;

7) Z – medyczno-społeczna;

8) S – artystyczna.

 

Jeżeli wyrażacie Państwo zainteresowanie zaangażowaniem się w projekt, bardzo proszę o deklarację ze wskazaniem branż (obszarów), w których widzielibyście wolę opiniowania projektów programów przedłożonych przez WSiP. W związku z koniecznością dalszego procedowania w ramach projektu, proszę o przesyłanie zgłoszeń do dnia 30 sierpnia 2015 roku na adres e-mailowy: akaplon@konfederacjalewiatan.pl. Dalsze informacje w sprawie projektu zostaną przekazane zainteresowanym wkrótce, po zebraniu zgłoszeń.

Update cookies preferences