Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

O wsparciu eksportu - Minister Kościński w Kielcach

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Tadeusz Kościński spotkał się ze świętokrzyskimi przedsiębiorcami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Głównym tematem organizowanego przez ŚZPP Lewiatan oraz Urząd Marszałkowski wydarzenia była ekspansja zagraniczna polskich przedsiębiorstw.

 

Otwierając  spotkanie, Prezes ŚZPP Lewiatan, Tomasz Tworek stwierdził, że bardzo istotne dla przedsiębiorców jest utrzymywanie kontaktu ze stroną rządową, gdyż dzięki temu wspólnie można szukać barier stojących przed firmami w rozwoju ekspansji zagranicznej. Zaznaczył, że celem spotkania jest nie tylko przedstawienie mechanizmów wspierania polskich firm, ale także przekazanie Panu Ministrowi uwag ze strony firmy. Podkreślił, że dialog w tym zakresie jest dla obu stron pożyteczny, bowiem stwarza możliwość wzajemnego poznania czego oczekują przedsiębiorcy i co mogą zaproponować władze.

 

W trakcie spotkania dyskutowano między innymi o  zakresie zaawansowania prac nad wdrożeniem systemu wsparcia inwestycji zagranicznych dla polskich firm. Wiceminister Kościński zwrócił uwagę, że największą bolączką poprzedniego systemu wsparcia eksportu ograniczającą jego efektywność był brak koordynacji działań odpowiedzialnych za niego instytucji. Sposobem na zmianę jest uruchomienie przez rząd nowych mechanizmów mających na celu wspieranie inwestowania polskich firm za granicą. Lepszą skuteczność działań ma zapewnić przygotowanie nowych instrumentów finansowych wsparcia eksportu oraz utworzenie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która odpowiadać m.in. za jego promocje, wspieranie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W jej kompetencjach znajdą się także usługi doradcze, promocyjne oraz informacyjne dla polskich inwestorów.

 

Ministerstwo chce również, aby polscy inwestorzy dotarli do nowych perspektywicznych rynków na całym świecie. Ma temu sprzyjać utworzenie nowej sieci zagranicznych biur handlowych tzw. trade office-ów.

 

Głos zabrali również przedsiębiorcy zgromadzeni na sali. Swoje bogate doświadczenia w działalności międzynarodowej przedstawił Jan Gładki, Prezes Fluid S.A. z Sędziszowa. Jego firma działa w branży energetycznej i z sukcesem radzi sobie na rynkach azjatyckich.

 

Następnie Kama Kępczyńska-Kaleta z Świętokrzyskie Centrum Obsługi Inwestora Urzedu Marszałkowski przedstawiła szczegóły wsparcia, o jakie mogą ubiegać się przedsiębiorcy w zakresie m.in. udziału w misjach gospodarczych oraz pomocy w ekspansji zagranicznej.

 

Zenon Łagan, właściciel firmy PIKO Przemysłowe Instalacje Kwasoodporne, zwrócił z kolei uwagę na konieczność wsparcia finansowego sektora MSP w ekspansji zagranicznej.

 

Głos zabrał także Sergiusz Przywała z firmy Przywała Stones, działającej w branży kamieniarskiej, poruszając m.in. problematykę możliwych zmian w organizowaniu misji gospodarczych. W podobnym tonie wypowiedział się Marek Banasik z firmy Polfol, który podkreślił konieczność bardziej indywidualnego podejścia w organizowaniu misji.

 

Mamy nadzieję, że efektem spotkania będzie wypracowanie przez Ministerstwo Rozwoju spójnej i efektywnej polityki wspierania sektora MSP w ekspansji zagranicznej.

 

Media o wydarzeniu:

 

Update cookies preferences