Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Informacje WUP dla przedsiębiorców

W imieniu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach zachęcamy Państwa do zapoznania się z informacjami dotyczącymi oferty WUP dla przedsiębiorców, które na ostatnim spotkaniu "O biznesie przy kawie" przedstawił Dyrektor, Pan Arkadiusz Piecyk.


Mamy nadzieję, że uzyskane informacje pomogą Państwu skuteczniej pozyskiwać pracowników oraz podnosić kwalifikacje osób zatrudnionych, co przyczyni się do rozwoju prowadzonych przez Państwo działalności. 

 

 

RUSZA BAZA USŁUG ROZWOJOWYCH.


Problemy z zatrudnianiem zachęcają do inwestowania w pracowników


Spadająca liczba bezrobotnych – obecnie w rejestrach świętokrzyskich urzędów pracy pozostaje 57,7 tys. bezrobotnych – to sygnał dla pracodawców, że problemy ze znalezieniem pracowników będą się pogłębiać. Rynek pracy stał się rynkiem pracownika z naciskiem na wykwalifikowanego pracownika.


System edukacji i szkolnictwa zawodowego nie nadąża za potrzebami firm. Brakuje wykwalifikowanych pracowników usług, rzemieślników, ze szczególnym naciskiem na operatorów maszyn i urządzeń, wysoko wykwalifikowanych spawaczy, pracowników branży transportowej. Poważny problem dotyczy poziomu kwalifikacji zawodowych osób pozostających w rejestrach. Bez jakichkolwiek zdefiniowanych kwalifikacji pozostaje obecnie 27% wszystkich bezrobotnych w regionie; kolejne 26% nie posiada doświadczenia zawodowego. Ponad połowę stanowią długotrwale bezrobotni (56%). Może to powodować rosnące trudności ze skutecznym pośrednictwem pracy świadczonym przez urzędy pracy, które w swoich rejestrach często nie posiadają osób o poszukiwanych przez pracodawców kwalifikacjach (lub ich kwalifikacje są zdezaktualizowane i brak im wymaganych uprawnień w poszczególnych zawodach). Z ostatnio przeprowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy badania pracodawców wynika, że zmiany kadrowe w swoich firmach planuje 37% przedsiębiorców (WUP zbadał ponad 1.000 świętokrzyskich firm). W zdecydowanej większości przypadków będą one polegać na zatrudnianiu nowych pracowników (88% przypadków) i tylko w 10% na redukowaniu etatów. Wiadomo też, jakiego rodzaju problemy ze znalezieniem pracowników sygnalizują pracodawcy. Najczęstszym powodem niespełnienia przez kandydatów oczekiwań jest brak lub nieadekwatne kompetencje i umiejętności (57%), niskie zaangażowanie i brak chęci do pracy (12%) oraz brak doświadczenia (10%).

 

Co przyniosą najbliższe lata?


Wszystko wskazuje na to, że spadek bezrobocia, choć prawdopodobnie nieco wyhamuje, będzie się utrzymywał. Stanie się tak zarówno za sprawą czynników gospodarczych, jak i demograficznych. Impuls prozatrudnieniowy dla regionu w najbliższych latach będzie w dużym stopniu wynikał z inwestycji publicznych. Ruszają duże projekty w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, jak również duże krajowe programy inwestycyjne, co może oznaczać znaczne problemy z zatrudnieniem odpowiednich pracowników. Silna jest także presja na wzrost płac. Przeciętne wynagrodzenie brutto we sektorze przedsiębiorstw, wg danych GUS za lipiec tego roku wyniosło w świętokrzyskim 3.607 zł – niższe są tylko w warmińsko – mazurskim i podkarpackim. Średnia dla kraju wynosi 4.292 zł. Dalszy wzrost płac, do czego przyczyni się dodatkowo podniesienie poziomu płacy minimalnej (rząd proponuje 2 tys. złotych od 1 stycznia 2017) wpłynie na zwiększenie kosztów płacowych w przypadku wszystkich firm. Szczególnie niepokojąca dla naszego regionu jest prognoza demograficzna i postępujący spadek liczby mieszkańców świętokrzyskiego. Według GUS w 2035 roku będzie nas mniej o ponad 150 tysięcy w stosunku do roku 2013. Prognoza długoterminowa GUS w perspektywie roku 2050 jest wręcz fatalna – nastąpi spadek o ponad 290 tysięcy. Rośnie również niestety odsetek osób w wieku powyżej 65 roku życia – obecnie jest ich ok. 16% w stosunku do ogólnej populacji mieszkańców świętokrzyskiego, w 2015 roku osoby 65+ będą stanowić blisko 27% natomiast w 2050 roku – aż 36%. Mniej osób w wieku produkcyjnym to mniej potencjalnych rąk do pracy. Niemal 37% pracodawców w świętokrzyskim już doświadcza problemów z rekrutacją. Świadczy to o dużych niedopasowaniach na rynku pracy. W chwili obecnej wskaźnik niedopasowania strukturalnego wynosi u nas 31 pkt. co oznacza, że tyle właśnie procent osób bezrobotnych musi się bezwzględnie przekwalifikować, by znaleźć i utrzymać zatrudnienie. Widać jednak znaczne postępy w tej dziedzinie – 5 lat temu wskaźnik niedopasowania wynosił aż 41% co świadczy o tym, że szkolenia i inne programy, którymi obejmowane są osoby bezrobotne przynoszą spodziewane rezultaty.

 

Lokalny system wsparcia dla firm inwestujących w pracowników


Problemy z pozyskaniem kandydatów do pracy zachęcają do większej troski o własnych pracowników. W regionie powstaje Podmiotowy System Finansowania Usług Rozwojowych PSF, który będzie stanowił bazę certyfikowanych usług rozwojowych dla przedsiębiorstw. Mikro, małe i średnie firmy chcące podnosić kompetencje pracowników będą moglły starać się o refundację wydatków w tym zakresie nawet  do 80 procent całkowitych kosztów. Jeszcze w tym roku WUP wyłoni w konkursie tzw. Operatorów, którzy będą kompleksowo wspierać przedsiębiorców zainteresowanych skorzystaniem z takiej pomocy. Podmiotowy System Finansowania Usług Rozwojowych to platforma, na której znaleźć będzie można certyfikowane propozycje szkoleń, usług doradczych, studiów podyplomowych i innych form podnoszenia kwalifikacji. Przedsiębiorca, który zgłosi się do Operatora, będzie mogł skorzystać z bezpłatnej usługi doradczej, a Operator  przeprowadzi go przez cały proces realizacji usługi oraz zweryfikuje potencjalne możliwości w tym zakresie. W przypadku, gdy przedsiębiorca spełni wszystkie wymogi, Operator udzieli promesy przyszłej refundacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Największe preferencje otrzymają przedsiębiorcy inwestujący w rozwój pracowników po pięćdziesiątym roku życia, pracowników o najniższych kwalifikacjach, a także firmy funkcjonujące w ramach strategicznych dla regionu obszarach działalności (m.in. branży metalowo – odlewniczej, zasobooszczędnym budownictwie, turystyce zdrowotnej i prozdrowotnej, maszynowej, motoryzacyjnej oraz wydobywczej). Nowy system ma ułatwiać i zachęcać przedsiębiorców do inwestowania w obecnych pracowników.  Dzięki niemu będą mogli oni doskonalić kompetencje, a w razie konieczności – przekwalifikować się i zdobyć nowe umiejętności potrzebne pracodawcy. Na pierwsze tego typu konkursy w regionie  Wojewódzki Urząd Pracy przeznacza łącznie 25 milionów złotych: 12 milionów na wsparcie firm działających w obszarach funkcjonalnych 3 miast północy województwa - Ostrowca Świętokrzyskiego, Skarżyska – Kamiennej oraz Starachowic i 13 milionów dla przedsiębiorców w pozostałej części regionu.

 

 

Arkadiusz Piecyk

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach

 

Więcej informacji:

 

Paweł Lulek

Kierownik Zespołu ds. Informacji, Promocji Urzędu i Współpracy z Partnerami Rynku Pracy

p.lulek@wup.kielce.pl

tel. 41 36 41 641 lub tel. 41 36 41 622

 

 

Pobierz informator:

Update cookies preferences