Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

W imieniu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w KIELCACH informujemy wszystkich przedsiębiorców o możliwości o uzyskania ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych bezzwrotnej pomocy finansowej (pomoc de minimis) przeznaczonej dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli w następstwie ograniczenia wwozu towarów na terytoria innych krajów, w szczególności wwozu towarów na terytorium Federacji Rosyjskiej (rosyjskiego embarga).


 

Możliwość taką stwarza ustawa z dnia 11 października 2013r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochrona miejsc pracy (j.t.Dz.U.2015.385 ze zm.).

Na tego typu pomoc minister właściwy do spraw pracy – dysponent FGŚP przeznaczył środki Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w wysokości 500mln zł (na lata 2015 – 2016).

 

Pomoc dotyczy częściowych dopłat do wynagrodzeń za pracę (przez łączny okres nie dłuższy niż 6 miesięcy w okresie 12 miesięcy od dnia podpisania umowy), tj.:

 

  • za czas przestoju ekonomicznego – {954,04 zł miesięcznie na jednego pracownika w wysokości proporcjonalnej do przestoju ekonomicznego z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika,
  • z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy –{954,04 miesięcznie na jednego pracownika w wysokości proporcjonalnej do obniżonego wymiaru czasu pracy pracownika przed jego obniżeniem,
  • środków na opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne należnych od pracodawcy, od przyznanych świadczeń

 

Bezzwrotna pomoc przeznaczona jest dla każdego przedsiębiorcy w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (j.t. Dz.U.2013.672 ze zm.), czyli osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą (także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej):

 

1)      u którego przeważający rodzaj wykonywanej działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności, wynikający z wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, określony na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U.2012.591 z późn. zm.), wskazuje na jej udział w handlu, przetwórstwie, transporcie, uprawach rolnych lub chowie i hodowli zwierząt, a także w wynikających z nich usługach, na krajowych lub zagranicznych rynkach towarowych, a produkt tej działalności doznał ograniczeń ilościowych lub wartościowych w obrocie handlowym na krajowych lub zagranicznych rynkach towarowych, w następstwie wystąpienia czasowych ograniczeń, z przyczyn niezależnych od przedsiębiorcy, wwozu towarów na terytoria innych krajów;

 

2)      oraz u którego ograniczenia w obrocie handlowym, o których mowa w pkt 1 spowodowały spadek obrotów gospodarczych rozumianych, jako sprzedaż towarów lub usług, liczony w ujęciu ilościowym lub wartościowym, łącznie nie mniej niż o 15 %, obliczony, jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 3 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 06 sierpnia 2014 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie świadczeń, w porównaniu do łącznych obrotów z tych samych 3 miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego; za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku, gdy trzymiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, tj. w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego;

 

3)      który nie zalega w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz lub Fundusz Pracy, z wyjątkiem przypadku, gdy:

a)zadłużony przedsiębiorca zawarł umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych lub otrzymał decyzję urzędu skarbowego w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo opłaca raty lub korzysta z odroczenia terminu płatności albo

b)zaleganie w regulowaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz lub Fundusz Pracy powstało w okresie spadku obrotów gospodarczych, o którym mowa w pkt 2), a przedsiębiorca dołączył do wniosku o przyznanie świadczeń plan spłaty zadłużenia uprawdopodabniający pełną spłatę zaległościw regulowaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz i Fundusz Pracy, wraz z kopią  wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o rozłożenie na raty należności z tytułu tych składek lub o odroczenie płatności tych składek;

 

4)      wobec którego nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości, o których mowa w art.11, art. 12 ust. 2 lub art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz.U.2015.233 j.t.).

 

Aby uzyskać przedmiotową pomoc należy wystąpić do marszałka województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy (na adres właściwego wojewódzkiego urzędu pracy) z wnioskiem i wymaganymi załącznikami.

 

Umowy o wypłatę świadczeń z FGŚP mogą być zawierane do 31 grudnia 2016r.( a ich realizacja może nastąpić jeszcze w 2017r.)

 

Szczegółowe informacje w dołączonym poniżej „Informatorze dla przedsiębiorców”.

 

Więcej informacji na: http://wup.kielce.pl/%C5%9Bwiadczenia-na-rzecz-ochrony-miejsc-pracy

 

Update cookies preferences