Nasze bieżące działania

Dialog Obywatelski

6 września podczas 26. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach, odbędzie się Dialog Obywatelski, w którym weźmie udział Elżbieta Bieńkowska, europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Na scenie towarzyszyć jej będzie marszałek Adam Jarubas. Tematem spotkania jest obronność i wojskowość.

 

Uczestnicy spotkania w Targach Kielce z Elżbietą Bieńkowską, które będzie miało charakter dialogu obywatelskiego, rozmawiać będą m.in. na temat potencjału obronnego i przyszłości Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony.

W czasie dyskusji uczestnicy poruszą również temat związany z Europejskim Funduszem Obronnym. Ma on pomóc w koordynowaniu, uzupełnieniu i zwiększeniu krajowych inwestycji, przede wszystkim w badania na rzecz obronności, rozwój prototypów i zakup sprzętu i technologii wojskowych.

Badania są finansowane na zasadzie grantów w dziedzinie innowacyjnych technologii i produktów obronnych w priorytetowych dziedzinach, uzgodnionych wcześniej przez państwa członkowskie. Obejmują na przykład elektronikę, metamateriały, oprogramowanie szyfrujące lub robotykę.

Przeznaczono na nie 90 milionów euro do końca 2019 roku, przy czym na rok 2017 przydzielono 25 milionów euro. Po 2020 roku Unia zamierza wydawać na ten cel 500 milionów euro rocznie.


Dialog Obywatelski jest dobrym uzupełnieniem odbywającego się od 4 do 7 września w Targach Kielce Salonu Obronnego. Podczas 26. MSPO, od 8 do 9 września odbędą się II Dni Otwarte. Te obydwa wydarzenia spaja jubileusz 100-lecia Niepodległości Państwa Polskiego.


  • Zapraszamy w czwartek 6 września do Centrum Kongresowego Targów Kielce przy ul. Zakładowej 1 w Kielcach. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.30 w Sali Omega.
  • Wstęp wolny, pod warunkiem rejestracji do 5 września. Osoby niezarejestrowane, a chcące wziąć udział w wydarzeniu, będą musiały na miejscu zapłacić za wstęp.


Link do rejestracji również Tutaj


źródło: http://www.targikielce.pl/pl/aktualnosci,1,dialog-obywatelski-o-przyszlosci-polityki-obronnej-ue-w-czasie-26-mspo-w-targach-kielce,24470.chtm