„Gospodarka 2018 – perspektywa biznesu” – pod takim hasłem odbyła się debata dotycząca prognoz gospodarczych, której organizatorem był ŚZPP Lewiatan. Wzięli w niej udział przedstawiciele Konfederacji Lewiatan: dr Małgorzata Starczewska – Krzysztoszek - główna ekonomistka, Jeremi Mordasewicz - doradca zarządu i ekspert oraz świętokrzyscy przedsiębiorcy. Pierwsze tegoroczne wydarzenie organizowane przez Związek było również okazją do podsumowania dotychczasowej pracy organizacji oraz przedstawienia planów na przyszłość.
Spotkanie tradycyjnie otworzył Prezes Związku - Tomasz Tworek, który zachęcał przybyłych gości w tym przedsiębiorców, osoby reprezentujące władze miasta do aktywnego uczestnictwa w debacie. Po krótkim wprowadzeniu głos zabrała dyrektor Biura, dr Anna Kaczor-Małecka, która przedstawiła inicjatywy podejmowane przez Związek w 2017 roku. Do najważniejszych wydarzeń poprzedniego roku należało „Noworoczne spotkanie Przyjaciół i Członków Lewiatana” ze specjalnym udziałem Henryki Bochniarz- Prezydent Konfederacji Lewiatan oraz spotkanie dotyczące wsparcia eksportu z Tadeuszem Kościńskim - Wiceministrem Rozwoju. W ubiegłym roku cyklicznie odbywały się spotkania „O biznesie przy kawie”. Związek w minionym roku wspólnie z Konfederacją organizował warsztaty dotyczące pozyskiwania środków unijnych przez przedsiębiorców „Atlas przedsiębiorcy 2014-2020”.
W swoim wystąpieniu dyrektor Biura podsumowała udział Związku w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego, której przewodniczył prezes Tworek. W minionym roku Związek wydał również opinie do uchwały reklamowej miasta Kielce oraz włączył się w akcje profilaktyczną „Rak to Twój biznes”. Podczas spotkania podsumowana została również aktywność ŚZPP Lewiatan w lokalnych mediach i debacie publicznej na tematy gospodarcze.
Podczas spotkania prezes Tworek wręczył obecnym na debacie firmom podziękowania za zaangażowanie w realizacje projektu edukacyjnego skierowanego do szkół podstawowych „ABC Ekonomii”. W działania projektowe włączyło się sześć firm skupionych wokół ŚZPP Lewiatan: P.P.H. POLFOL, Inmet Konstrukcje Sp. z o.o., Rożek Brokers Group, KH-KIPPER Sp. z o.o., Piekarnia R. Dobrowolski, P.B.H. PONIEWIERSKI.
Po części podsumowującej głos zabrała dr Małgorzata Starczewska – Krzysztoszek, która omówiła perspektywy gospodarcze w 2018 roku. Jak podkreśliła na samym początku każdy region potrzebuje wzrostu inwestycji, szczególnie sytuacja ta powinna mieć miejsce w regionach słabiej rozwiniętych. Jak stwierdziła, jeśli pracodawcy chcą oferować dobre i atrakcyjne miejsca pracy muszą inwestować, ale nie chodzi tylko o kupowanie nowych maszyn. Trzeba wprowadzać nowe technologie. Inwestycje przedsiębiorstw dwa lata temu spadły o ponad 13 procent w stosunku do 2015 roku. Przez trzy kwartały 2017 również były na minusie. Dopiero w czwartym kwartale ubiegłego roku odnotowano przyspieszenie i rok zakończono trzyprocentowym wzrostem. Po takich spadkach potrzeby inwestycyjne są ogromne.
- Mam nadzieje, że przedsiębiorcy będą coraz więcej inwestować. To będzie oznaczało, że i pracownicy będą musieli mieć wyższe kwalifikacje. Wszyscy razem powinniśmy pracować nad tym aby umiejętności odpowiadały potrzebom rynku pracy. To będzie miało pozytywny wpływ zarówno na rozwój gospodarki i na podwyższenie płacy pracowników – stwierdziła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
W dalszej części wystąpienia dr Starczewska – Krzysztoszek mówiła o przemianach na rynku pracy, stwierdziła także, że obecnie można już mówić o rynku pracownika. Szczególnie kiedy spojrzymy na relacje pomiędzy popytem na prace zgłaszanym przez pracodawców a podażą pracy.
Po wystąpieniu dr Starczewskiej – Krzysztoszek odbyła się część dyskusyjna, po wprowadzeniu do niej przez Jeremiego Mordasewicza zgromadzeni przedsiębiorcy zostali poproszeni o przedstawienie perspektyw widzenia dla gospodarki 2018 z punktu widzenia prowadzonych przez siebie działalności gospodarczych. Przedsiębiorcy wypowiadali się m.in. na temat planów inwestycyjnych, jak sobie radzą z rosnącymi kosztami wynagrodzenia oraz pozyskiwaniem nowych pracowników.
W większości zgromadzeni przedsiębiorcy, że nie planują wzrostu inwestycji w bieżącym roku. Wpływ na taki stan rzeczy ma m.in. niewłaściwe podejście władz w kontekście rozwoju gospodarczego regionu, brak rąk do pracy czy niesprzyjające planom inwestycyjnym zbyt częste zmiany w prawie, w szczególności dotyczące podatków oraz nowelizacja kodeksu pracy.