Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Apel o nowelizację ustawy apteka dla aptekarza

Konfederacja Lewiatan apeluje do ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego o pomoc i wsparcie w nowelizacji prawa farmaceutycznego, aby umożliwić dalszy rozwój branży aptecznej. Negatywne skutki obowiązujących obecnie przepisów odczuwają pacjenci i przedsiębiorcy. Zmiana przepisów oznaczałaby realizację ideałów Konstytucji dla biznesu, której nadrzędnym celem jest wsparcie polskich firm. 


 - Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, zwana potocznie „apteką dla aptekarza”, wprowadziła najbardziej przeregulowany i restrykcyjny model rynku aptecznego, niespotykany w rozwiniętych krajach, „zabetonowała” rynek aptek i zaczyna wpływać na spadek ich liczby[1] oraz wzrost cen leków[2]. Nie przyniosła natomiast żadnego z efektów zapisanych w projekcie nowelizacji – mówi dr Dobrawa Biadun, radca prawny, ekspertka ds. polityk publicznych Konfederacji Lewiatan.

 

Mamy już przykłady aptek, które z uwagi na wypowiedzenie umowy najmu oraz regulacje wprowadzone przez  ustawę, zostały lub zostaną zlikwidowane. Przeczy to zapewnieniom wyrażanym na etapie wprowadzania nowego Prawa farmaceutycznego, zgodnie z którymi zmiana prawa miała dotyczyć tylko i wyłącznie nowych aptek, które powstaną po wejściu w życie przepisów. Potwierdza zaś argumenty przedsiębiorców, że w nowych warunkach prawnych aptekę można tylko stracić, i to nie ze swojej winy.

 

- Nowe przepisy miały zapewnić powstawanie nowych aptek na terenach słabiej zaludnionych. Jak wynika z danych otrzymanych od wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, liczba wniosków o wydanie nowych zezwoleń złożonych po wejściu w życie ustawy jest znikoma, co spowoduje, że żądany efekt najprawdopodobniej nie zostanie osiągnięty. Tak samo jak zahamowanie wywozu leków deficytowych – ten nielegalny proceder w żaden sposób nie osłabł po wprowadzeniu regulacji. Świadczy to o pozorności argumentacji projektodawców. Cel w postaci „repolonizacji aptek i wyrwania ich z rąk obcego kapitału” od początku brzmiał demagogicznie. Przed uchwaleniem zmian w prawie 96% aptek należało do polskich przedsiębiorców[3] - dodaje dr Dobrawa Biadun.

 

         Nowe Prawo farmaceutyczne wprowadziło 4 restrykcyjne ograniczenia:

 

1)      właścicielskie (prowadzić aptekę może wyłącznie farmaceuta);

2)      ilościowe (można być właścicielem maksymalnie czterech aptek oraz nie można przekroczyć limitu 1% posiadanych aptek w województwie);

3)      geograficzne i demograficzne (bez żadnych wyjątków, takich jak szpitale, dworce czy centra handlowe, co jest standardem w krajach, gdzie takie ograniczenia obowiązują) oraz

4)      zakaz reklamy aptek, który w praktyce jest zakazem jakiejkolwiek komunikacji apteki i farmaceuty z pacjentami.

 

 

 

            Konfederacja Lewiatan



[1] Według danych Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia.

[2] Według danych PEX Pharma Sequence.

[3] Rynek dystrybucji farmaceutycznej w Polsce, Fundacja Republikańska, 2016 r.

Update cookies preferences