Rada OZE podziela stanowisko Minister Infrastruktury i Rozwoju, iż przedstawiony w projekcie ustawy aukcyjny system wsparcia nie kwalifikuje się do zwolnienia z obowiązku notyfikacji zgodności z przepisami o pomocy publicznej na podstawie rozporządzenia Komisji. Mając zatem na uwadze, że część ustawy bez wątpienia podlega obowiązkowi notyfikacji, zasadne jest podjęcie działań zmierzających do rozpoczęcia procesu notyfikacyjnego w zakresie przepisów o systemie aukcyjnym w możliwie krótkim terminie.
Rada OZE postuluje wpisanie do projektu ustawy tzw. klauzuli zawieszającej przeprowadzenia pierwszej aukcji do czasu pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej. Przyjęcie takiego trybu postępowania przyniesie następujące korzyści:
1) pozwoli na kontynuację prac legislacyjnych bez naruszania prawa Unii Europejskiej regulującego obszar pomocy publicznej;
2) zminimalizuje ekspozycję inwestorów na ryzyka prawne (w tym ryzyko ewentualnego zwrotu nienotyfikowanej pomocy publicznej);
3) wyeliminuje ryzyko nałożenia na Polskę kary za wdrożenie przepisów krajowych w sprzeczności z art. 107 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Rada OZE podziela stanowisko rządu w zakresie braku zaangażowania środków publicznych w polskim systemie certyfikatów, jednakże z uwagi na ryzyko, że w trakcie prac sejmowych Komisja Europejska zażąda notyfikowania zgodności z rynkiem wewnętrznym Unii Europejskiej projektu ustawy OZE, wskazane jest podjęcie dialogu z Dyrekcją Generalną ds. Konkurencji również w tym obszarze.
Rada OZE proponuje wprowadzenie do ustawy o odnawialnych źródłach energii odpowiednio długiego okresu przejściowego, w którym zapewniona zostanie możliwość „wejścia" nowowybudowanych instalacji OZE do systemu „zielonych certyfikatów". Wspomniany okres powinien trwać do końca 2016 roku. Takie rozwiązanie spowoduje, że zostanie określona dla inwestorów - a przede wszystkich dla banków finansujących inwestycji - jasna perspektywa, w której będą mogły być zakończone rozpoczęte wcześniej procesy inwestycyjne.
Dlatego Rada OZE postuluje ustalenie daty wejścia w życie systemu aukcyjnego na 1 stycznia 2016 roku lub do zakończenia notyfikacji ustawy OZE, z tym że wyprodukowanie przez daną instalację do 31 grudnia 2016 roku energii elektrycznej, za którą przysługuje świadectwo pochodzenia, uprawniać będzie do pozostania w systemie certyfikatowym przez 15 lat. Wejście w życie systemu aukcji bezpośrednio po uzyskaniu notyfikacji wraz z jasnym określeniem dostatecznie długiego okresu przejściowego, w którym kończone inwestycje będą miały prawo do udziału w systemie zielonych certyfikatów pozwoli na:
1) utrzymanie obecnego systemu wsparcia do końca 2016 roku, co stworzy stabilne i przewidywalne warunki do inwestowania w OZE w okresie przed faktycznym rozpoczęciem funkcjonowania nowego, aukcyjnego systemu wsparcia
2) wprowadzenie okresu przejściowego, w którym przepisy niezbędne do przygotowania aukcji (rozdział IV projektu ustawy) OZE będą już obowiązywać, ale możliwe będzie jeszcze uzyskanie prawa do udziału w systemie certyfikatowym,
3) uruchomienie i wdrożenie systemu aukcyjnego jeszcze w roku 2016, a jednocześnie nie zatrzyma trwających inwestycji w OZE.
Konfederacja Lewiatan