Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Większość postulatów przedsiębiorców czeka na realizację

W poniedziałek premier Donald Tusk przedstawi plan gospodarczy rządu na najbliższe lata. Konfederacja Lewiatan już przed rokiem przygotowała kilkadziesiąt postulatów, których realizacja pozwoli ożywić inwestycje i wzmocnić konkurencyjność gospodarki. Wiele z nich nadal czeka na realizację.

 

– Do tej pory ani premier ani jego ministrowie nie sygnalizowali, że powstaje plan gospodarczy. Mamy zatem dwie możliwości – rząd czynnie włącza się w kampanię prezydencką, a sam plan jest napisany na przysłowiowym kolanie i nie zawiera konkretów albo rząd postanowił odpowiedzieć na apel Komisji Europejskiej po opublikowaniu przez nią Kompasu Konkurencyjności, dokumentu strategicznego wdrażającego raport Mario Draghiego w życie. W tym przypadku również nie oczekiwałbym większych konkretów – komentuje Mariusz Zielonka, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan.

Przed rokiem nasi eksperci w porozumieniu z firmami, przygotowali kilkadziesiąt postulatów do nowego rządu, które obejmowały 12 obszarów, m.in. podatki, pracę, edukację, energetykę, cyfryzację. Pod koniec ubiegłego roku oceniliśmy jak rząd realizuje propozycje przedsiębiorców. W styczniu br. w specjalnym raporcie „Postulaty przedsiębiorców. Rok nowej władzy” uaktualniliśmy stan ich realizacji.

Chyba największą słabością gabinetu Donalda Tuska jest brak koordynacji polityki gospodarczej. Od dawna apelujemy o powołanie wicepremiera odpowiedzialnego za sprawy gospodarcze oraz utworzenie Rady Gospodarczej przy premierze, jako ciała sprawnie przenoszącego opinie środowiska gospodarczego na najwyższy poziom administracji rządowej. Być może coś się w tym temacie zmieni. Zapowiadana rekonstrukcja rządu zakłada utworzenie dwóch silnych resortów: gospodarczego i odpowiedzialnego za transformacje energetyczną.

– Widzimy zmianę klimatu dla biznesu. Obecny stan realizacji naszych postulatów nie napawa jednak optymizmem. Nie spodziewamy się zatem, że chociaż część zaproponowanych przez nas rozwiązań znajdzie odzwierciedlenie w czasie poniedziałkowej konferencji. Co zatem Donald Tusk może zaproponować przedsiębiorcom? Możemy spodziewać się, że zostanie ogłoszone oficjalne przyśpieszenie prac nad ustawą deregulacyjną, która tylko z sobie znanych powodów utknęła w czeluściach ministerialnych korytarzy. Kilka dni temu dość niespodziewanie trafiła pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów– dodaje Mariusz Zielonka.

Raport do pobrania „Postulaty przedsiębiorców. Rok nowej władzy”

61% firm uważa, że w tym roku rząd nie przyspieszy realizacji postulatów przedsiębiorców. 57% jest przekonana, że przez ostatni rok działania rządu wpłynęły negatywnie na ich sytuację – wynika ze styczniowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

Konfederacja Lewiatan

 

Update cookies preferences