VI Świętokrzyska Debata Gospodarcza - relacja

Nasze bieżące działania

VI Świętokrzyska Debata Gospodarcza - relacja

O niespełnionych obietnicach wyborczych, nadmiernym fiskalizmie, bałaganie legislacyjnym w obszarze przedsiębiorczości, o coraz większych obciążeniach nakładanych na firmy, samotności kobiet – przedsiębiorczyń wobec systemu, a przede wszystkim o przyszłości polskiej gospodarki w obliczu aktualnych wyzwań ekonomicznych i nadchodzącej recesji, rozmawialiśmy z przedstawicielami Komitetów Wyborczych z regionu podczas VI Świętokrzyskiej Debaty Gospodarczej.

 

Na przedwyborczej Debacie z politykami z regionu, zorganizowanej przy wsparciu ekspertów Konfederacji Lewiatan, spotkaliśmy się 2 października br. w Centrum Kongresowym Targi Kielce.

Debatę otworzył prezes Marek Banasik, który wskazał w swoim przemówieniu na rankingi gospodarcze i niezmiennie rozczarowującą pozycję regionu świętokrzyskiego w tych zestawieniach, obrazującą stan regionalnej gospodarki. Jednocześnie Prezes Marek Banasik wskazał na znaczenie debaty jako miejsca, gdzie głos biznesu może zostać w okresie przedwyborczym wysłuchany. Jako reprezentant sektora prywatnego w regionie podkreślał również, że gospodarka ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i przyszłości regionu i kraju.

- Według nas – przedsiębiorców, w okresie przedwyborczym i w obliczu aktualnych wyznań ekonomicznych, potrzebna jest współpraca i rozmowa o kluczowych obszarach i konkretnych działaniach dla gospodarki.

Prezydent Konfederacji Lewiatan, Maciej Witucki dziękował ŚZPP Lewiatan za zainicjowanie debaty i podkreślił jak mało jest dziś przestrzeni do rozmowy i spotkań z przedsiębiorcami. Wskazał także na obecną sytuację w kraju.

- Świat polityczny jest otumaniony przez "czempionizm narodowy", czyli największe firmy. Państwo uważa, że tylko one wystarczą by rozwijać gospodarkę, zmniejszać bezrobocie. Chcę przypomnieć, że to właśnie małe firmy i przedsiębiorstwa stanowią łącznie aż 2/3 Produktu Krajowego Brutto.

Pierwsza cześć spotkania dotyczyła legislacji gospodarczej parlamentu mijającej kadencji. Ciężar faktograficzny w tym obszarze podjął mec. Przemysław Pruszyński, dyrektor Departamentu Podatkowego Konfederacji Lewiatan. Jeden z kluczowych ekspertów Lewiatana zestawił obietnice wyborcze ekipy rządzącej sprzed 4 lat z dzisiejszą sytuacją firm. W swoim przemówieniu przytoczył liczby, dane, z którymi nie sposób dyskutować, a które skutkują dzisiejszą trudną rzeczywistością polskich przedsiębiorców. Na początek mec. Pruszyński wskazał czego dotyczyły deklaracje polityków obozu władzy, składane w strategii rozwoju kraju w 2019 roku:

1. Mniejsza ilość stanowionego prawa.
2. Wyższa jakość przepisów, lepszy dialog społeczny.
3. Niższe podatki.
4. Więcej inwestycji.
5. Unowocześnienie gospodarki (energetyka, przemysł).

Smutnym podsumowaniem obietnic wyborczych sprzed 4 lat jest stwierdzenie eksperta, że ostatecznie nic z tych obietnic nie zostało spełnione. Na poparcie tej tezy przywołano szereg danych: ilość uchwalanych aktów prawnych, która lawinowo rosła z roku na rok, ilość obowiązków, kar i obostrzeń nakładanych na przedsiębiorców. Jakość prawa okazała się być najniższa w historii demokratycznej Polski, co jest skutkiem przyjętej przez rządzących polityki braku konsultacji społecznych, braku dialogu, pośpiechu, dokonywania zmian legislacyjnych nie w interesie społeczeństwa i gospodarki, a w celu realizacji doraźnych celów politycznych.

- Polski Ład to przykład jak nie tworzyć przepisów – w pośpiechu, bez prawdziwych konsultacji, bez analizy, bez czasu dla firm na przygotowanie się do zmian.

Jako przykłady pośpiesznych i nieprecyzyjnych posunięć polityków ekspert wskazał, iż w 2022 roku weszło w życie 31 745 stron nowych aktów prawnych i był to wzrost o 52 proc. w porównaniu z 2021 r. W 2015 r. było to około 20 000 stron, a w 2010 około 16 000 stron. Dla zobrazowania jak to wpływa na przedsiębiorców przytoczył:

- Do samego przeczytania tych wszystkich nowych przepisów z 2022 r. trzeba byłoby poświęcić 2 godziny i 10 minut każdego dnia roboczego przedsiębiorcy. Dodatkowo trzeba wczytać się w teksty źródłowe, wyroki sądów, interpretacje, objaśnienia, prawo UE, itd..

Przemysław Pruszyński wskazał, że uchwalenie ustawy w 2022 roku trwało średnio 75 dni, wobec 85 w 2021 r. Prace nad ustawą były o połowę krótsze niż dekadę temu. Rekordowe tempo miało miejsce w 2019 r. kiedy średnio proces legislacyjny trwał 69 dni. W 2000 r. było to 200 dni, w 2010 r. 170, a w 2015 r. 122 dni. Po 2019 r. Senat włączył się ponownie w proces legislacyjny i wskaźnik ten nieznacznie wzrósł.

Kontynuując, ekspert Konfederacji Lewiatan wskazał, że w prawie gospodarczym skrócono vacatio legis, czyli czas dla firm na przygotowanie się do zmian. Przeciętna ustawa gospodarcza wchodziła w życie po 31 dniach od opublikowania w dzienniku ustaw, a rozporządzenie – po 7 dniach. Przykład: rozporządzenie zmieniające sposób pobierania zaliczek w PIT - opublikowane w piątek w godzinach popołudniowych, weszło w życie w sobotę. Dla porównania : dekadę temu vacatio legis trwało odpowiednio 53 i 20 dni.

Kolejny problem polskiej legislacji ostatnich lat to tzw. „wrzutki poselskie”, zmiany których nie poddawano konsultacjom publicznym i nie oceniano ich skutków.

- W 2022 roku objętość przeciętnego projektu ustawy gospodarczej urosła na skutek wrzutek poselskich o 21 proc. W efekcie posłowie nawet nie znali treści głosowanych poprawek. Przykładem są przepisy dot. podatku minimalnego CIT.

Przez ostatnie lata nowelizacje głównych ustaw podatkowych zostały zawarte na 821 stronach. To 62 proc. objętości, jakie miały wcześniej teksty jednolite tych ustaw. W 2018 r. teksty jednolite głównych ustaw podatkowych składały się w sumie ze 1330 stron maszynopisu. Tymczasem treść ustaw nowelizujących te ustawy w latach 2018-2022 zawarta została aż na 821 stronach. Objętość nowelizacji stanowi więc aż 62 proc. tekstów jednolitych.

- W 2022 roku Prezydent RP podpisywał ustawy średnio po 6 dniach od otrzymania ich od Sejmu.

Konsultacje jeśli już były przeprowadzane były nietransparentne. W przypadku 42 proc. rządowych ustaw, które zostały uchwalone w 2022 roku, nie zostały udokumentowane ich konsultacje publiczne. Tylko w przypadku 15 proc. rząd odniósł się do zgłoszonych uwag.

Konkludując swoje wystąpienie mec. Przemysław Pruszyński ocenił negatywnie ostatnie lata legislacji gospodarczej.  

W drugiej części spotkania odbyła się debata z zaproszonymi przedstawicielami wszystkich Komitetów Wyborczych. Z politykami rozmawiał Maciej Głogowski, dziennikarz ekonomiczny, zastępca redaktora naczelnego radia TOK FM.

W debacie udział wzięli:

1. Kamil Suchański (Bezpartyjni Samorządowcy)

2. Arkadiusz Bąk (Polskie Stronnictwo Ludowe, Trzecia Droga)

3. Rafał Kasprzyk (Polska 2050 Szymona Hołowni, Trzecia Droga)

4. Henryk Milcarz (Nowa Lewica)

5. Krzysztof Słoń (Prawo i Sprawiedliwość)

6. Dawid Lewicki (Konfederacja)

7. Artur Gierada (Koalicja Obywatelska)

Wśród gości Debaty było liczne grono przedsiębiorców z regionu świętokrzyskiego oraz przedstawiciele środowiska gospodarczego. Nie zabrało także przedstawicieli instytucji z regionu i miasta oraz przedstawicieli władz.

VI Świętokrzyską Debatę Gospodarczą zorganizował Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan wraz z Partnerem merytorycznym: Konfederacją Lewiatan.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Echo Dnia i Gazeta Wyborcza.

 

Relacje ze spotkania i zdjęcia znajdziecie Państwo w materiałach organizatorów oraz w doniesieniach medialnych:

Konfederacja Lewiatan

Echo Dnia Kielce

TVP 3 Kielce

 

 

 

Update cookies preferences