Już prawie 80% Polaków kupuje online. Transformacja cyfrowa wpływa na życie konsumentów ponieważ oferuje im coraz większe możliwości.
Jednocześnie może ona utrudnić podejmowanie świadomych decyzji przez klientów, co sprawia, że zapewnienie należytej ochrony ich interesów będzie coraz trudniejsze – podkreślali uczestnicy konferencji „Konsument w świecie nowych cyfrowych możliwości” zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan.
Konferencję otworzyli Mourad Taoufiki, Country Manager, Poland, Amazon, Pedro Oliveira, director Legal Affairs Department, BusinessEurope i Łukasz Wroński, dyrektor departamentu ochrony zbiorowych interesów konsumentów, UOKiK.
Transformacja cyfrowa radykalnie poprawiła życie konsumentów, oferując im coraz więcej możliwości. Jednocześnie firmy przez lata dostosowywały się do wymagań klientów, często przekraczając ich oczekiwania. Tak było w przypadku Amazon, którego filozofią jest praca rozpoczynająca się od potrzeb klientów. O tym jak to wygląda w praktyce mówił Mourad Taoufiki, Country Manager Amazon Polska, używając metafory "pustego krzesła".
O wpływie zmian prawnych na pozycję konsumentów dyskutowali eksperci w panelu „Zmiany prawne w zakresie prawa konsumenckiego w Polsce. Nowe rozdanie w relacjach konsument vis-a-vis sklepy internetowe”. Uczestnicy panelu zastanawiali się jak pogodzić innowacyjność z bezpieczeństwem konsumenta on-line?
- Dzięki dyrektywie Omnibus nastąpi zwiększenie ochrony konsumentów. Klienci powinni czuć się bezpieczniej. Ważne będzie informowanie przez firmy o obniżkach cen towarów – mówiła Anna Gulińska, radca prawny, Counsel, Dentons, Prawo konkurencji.
- Celem tych wszystkich zmian jest wyrównanie przewagi, którą przedsiębiorcy mają nad konsumentami – zauważył Michał Herde, prezes Oddziału Warszawskiego, Federacja Konsumentów.
- Zmiany w ochronie praw konsumentów są rewolucją. Biznes sobie z nimi poradzi, ale musi się nauczyć funkcjonować w nowej rzeczywistości. To będzie wymagało od przedsiębiorców ogromnego wysiłku, uczulania pracowników, że wzrośnie liczba reklamacji – stwierdził Krzysztof Witek, senior associate w zespole prawa konkurencji i ochrony konsumentów kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.
Biorący udział w panelu „Jaki będzie konsument jutra? – zachowania konsumenckie w erze e-commerce” Jakub Stefański, Head of Product, CX, DEX & Pricing, Amazon, powiedział, że aktualnie już 77% Polaków kupuje online. Dla dużej części Polaków, bariera pierwszej próby zakupu online została przebita. Możemy mówić o dalszych inwestycjach w innowacje, ale kluczem do satysfakcji klientów jest utrzymanie zaufania do e-commerce. Bardzo wymownym cytatem jest: „Mniej ważne jest, co się zmieni. Najważniejsze jest to, co się nie zmieni.
W czasie konferencji eksperci zastanawiali się również jak wygląda ścieżka zakupowa w polskim internecie, w jakim kierunku zmierzają nawyki zakupowe konsumentów, kim jest polski konsument, jaka przyszłość czeka same day delivery, czyli dostawę produktów tego samego dnia.
Konfederacja Lewiatan
Rada Regionów Konfederacji Lewiatan
www.radaregionow.plKonfederacja
Lewiatan
Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Copyright © 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone dla Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Projekt i realizacja: NET-atak