Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Raport Lewiatana: Co stoi na przeszkodzie, by odzyskać dług?

Przyspieszenie pracy e-sądu, wdrożenie komunikacji elektronicznej, zniesienie limitów komorniczych i ograniczeń terytorialnych, cyfryzację korespondencji z ZUS, zmianę zasad ochrony wynagrodzenia przed egzekucją, ułatwienie dostępu do rejestrów czy wprowadzenie cyfrowego wezwania do zapłaty - proponują eksperci Konfederacji Lewiatan w raporcie „Bariery w dochodzeniu i zarządzaniu wierzytelnościami", aby przyspieszyć odzyskiwanie długów. W raporcie przedstawiono bariery, które utrudniają skuteczne odzyskiwanie długów. Ich usunięcie poprawiłoby sytuację firm dochodzących należności.

Pobierz raport o wierzytelnościach.

Bariery mają charakter uniwersalny, nie zależą od kryzysu Covid-19, występowały też przed nim. Pogarszają one sytuację wierzycieli. Jeśli proponowane rozwiązania nie zostaną wdrożone, bariery będą problemem gospodarki również po pandemii.

- Bariery w dochodzeniu i zarządzaniu wierzytelnościami mają różny charakter. Niektóre to klasyczne archaizmy, jak chociażby przepisy o informacji gospodarczej, które nie uległy zmianie, mimo, że technologia poszła znacznie do przodu. Inne wynikają z systemu, który powinien zostać dopracowany - tak zwana papierkologia przy okazji niektórych cesji, czy niedoskonałości funkcjonowania elektronicznego postępowania upominawczego. Jeszcze inne to skutek uboczny niedawno wprowadzonych zmian, choćby doręczeń komorniczych. Bez względu na charakter barier przyczyniają się one do problemów natury ekonomicznej, choćby zatorów płatniczych. Wiele problemów już zidentyfikowaliśmy, wskazaliśmy ich negatywne skutki, a także zaproponowaliśmy rozwiązania. Potrzeba w Polsce nie tylko merytorycznej debaty nad systemem dochodzenia i zarządzania wierzytelnościami, ale również realnych zmian w tym zakresie - mówi Adrian Zwoliński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

W raporcie wskazano konkretne bariery dotyczące sądowego dochodzenia wierzytelności, egzekucji komorniczej, informacji gospodarczej, restrukturyzacji i upadłości oraz zagadnień ogólnogospodarczych. Nie mają one charakteru wyczerpującego - zostały wybrane jako przykłady różnych dysfunkcji systemu.

- Jeśli popatrzymy na dochodzenie wierzytelności jak na łańcuch, to jego ostatnim ogniwem jest egzekucja. Również na tym etapie można spotkać się z brakiem postępu technologicznego jak w przypadku papierowej wymiany korespondencji pomiędzy komornikiem sądowym i organem rentowym. Problem leży też w ustroju komorników, stąd proponujemy rewizję limitów komorniczych i ich częściową liberalizację. W końcu, na skutek zmian ekonomicznych i instytucjonalnych, pewne rozwiązania przestały spełniać swoją rolę np.: tak jest w przypadku mechanizmu ochrony wynagrodzenia przed egzekucją - dodaje Adrian Zwoliński.

Konfederacja Lewiatan

 

Update cookies preferences