Rada Przedsiębiorczości apeluje do rządu o działania przyspieszające realizację KPO i zabezpieczające środki z KPO dla Polski. Proponowane przez Radę rozwiązania to m.in. wydłużenie terminu rozliczania projektów z KPO (na poziomie krajowym) o czas odpowiadający opóźnieniom we wdrażaniu Planu oraz maksymalne uproszczenie procedur aplikowania o środki z KPO.
W piśmie skierowanym do premiera Donalda Tuska Rada Przedsiębiorczości wskazuje na ponad dwuletnie opóźnienie we wdrożeniu Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), przypominając, że wszystkie reformy i inwestycje finansowane ze środków KPO muszą zakończyć się do 31 sierpnia 2026 roku. Oznacza to, ze czasu na właściwe wydatkowanie niemal 60 mld euro jest mało, a bez podjęcia stosownych działań możliwe będzie wykorzystanie tylko części środków przyznanych Polsce w ramach KPO. Rada postuluje wydłużenie terminu rozliczania, na poziomie krajowym, projektów finansowanych ze środków KPO o okres opóźnienia we wdrażaniu Planu. oraz maksymalne uproszczenie procedur aplikowania o środki z KPO.
Rada Przedsiębiorczości przypomina, że równolegle z wdrażaniem KPO realizowane są projekty finansowane w ramach Polityki Spójności, co dla potencjalnych uczestników programów oznacza konieczność wygospodarowania w krótkim czasie dużych środków finansowych na wkład własny.
– Przedsiębiorcy nie dysponują wolnymi środkami finansowymi w takim wymiarze, aby możliwe było odpowiednie „obsłużenie” KPO w zakresie wkładu własnego. W związku z tym, konieczne jest podjęcie określonych działań w tym obszarze, aby zapewnić odpowiednie finansowanie wkładu własnego przedsiębiorców – wskazują sygnatariusze apelu. Podkreślają również że podjęcie wszelkich wysiłków na rzecz maksymalnego wykorzystania środków z KPO jest konieczne z punktu widzenia rozwoju polskiej gospodarki, a – w ich ocenie – sukcesem będzie wdrożenie maksymalnej puli środków z KPO w sposób właściwy z punktu widzenia potrzeb polskiej gospodarki.
Zobacz apel Rady Przedsiębiorczości
***
Rada Przedsiębiorczości to forum współpracy przedstawicieli 9 największych organizacji reprezentujących przedsiębiorców i pracodawców w Polsce. Pierwotnie powołana 17 listopada 2003 r., została reaktywowana 24 marca 2020 r. w celu ratowania polskiej gospodarki zagrożonej pandemią i recesją. Rada reprezentuje blisko 330 tysięcy pracodawców zatrudniających ponad 8 mln pracowników. Przewodnictwo w Radzie jest kadencyjne. Aktualnie Radzie przewodniczy Związek Banków Polskich. Członkowie: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego.
Konfederacja Lewiatan
Rada Regionów Konfederacji Lewiatan
www.radaregionow.plKonfederacja
Lewiatan
Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Copyright © 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone dla Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Projekt i realizacja: NET-atak