Nasze bieżące działania

Presja inflacyjna maleje

Inflacja bazowa w styczniu i lutym br. wyniosła odpowiednio 3,4% oraz 3,5% w skali roku – podał NBP.

Inflacja konsumencka w styczniu i lutym kształtowała się na poziomie 4,9%. Gdy przyłożymy do tych danych inflację z września 2024 r., kiedy to wzrost cen również wynosił 4,9% r/r, a inflacja bazowa wynosiła 3,5% to widzimy, że niewiele się zmieniło przez ostatnie pół roku jeśli chodzi o ceny. Jest to jednak błędny wniosek, zmieniło się całkiem sporo.

Przede wszystkim mamy do czynienia ze wzrostem cen artykułów alkoholowych i tytoniowych, które są nadal liczone w inflacji bazowej. Ich podrożenie nie spowodowało jednak wybicia inflacji bazowej ponad wartości odnotowywane w 2024 r. Oznacza to, że presja inflacyjna istotnie się zmniejsza. Co więcej, możemy zaobserwować wzrost inflacji konsumenckiej w najbliższym miesiącu, przy jednoczesnym stabilnym zachowaniu się inflacji bazowej.
Trzeba również zwrócić uwagę, że inflacja bazowa wpada w górną granicę celu inflacyjnego NBP. Jednocześnie ważna korekta wag w koszyku inflacyjnym GUS, a co za tym idzie zmiana wskaźnika inflacji, może przyczynić się do bardziej przychylnego spojrzenia na stopy procentowe przez Radę Polityki Pieniężnej zaraz na początku drugiego półrocza tego roku.

 

Konfederacja Lewiatan

Update cookies preferences