Zainaugurowała działalność nowa organizacja branżowa, zrzeszająca firmy z obszaru ochrony zdrowia – Pracodawcy dla Zdrowia. Celem związku jest reprezentowanie interesów pracodawców wobec związków zawodowych, pracowników oraz organów administracji państwowej i samorządowej. Nowa organizacja należy do Konfederacji Lewiatan.
Pracodawcy dla Zdrowia są częścią Konfederacji Lewiatan, reprezentatywnej organizacji pracodawców, która posiada ustawowe gwarancje udziału w procesie legislacyjnym i jest członkiem Rady Dialogu Społecznego.
- Będziemy podejmować inicjatywy polegające na oddziaływaniu na kształtowanie ustawodawstwa dotyczącego interesów pracodawców, chcemy opiniować założenia i projekty ustaw oraz aktów wykonawczych. Wśród zadań związku jest także współdziałanie z innymi organizacjami, prowadzenie badań, organizowanie szkoleń oraz dzielenie się informacjami istotnymi z punktu widzenia pracodawców. Chcemy pomóc zmieniać polski rynek opieki medycznej tak, by był on efektywny, jakościowy i skupiony na pacjencie i jego potrzebach – mówi Anna Rulkiewicz, prezeska Pracodawców dla Zdrowia, prezeska Grupy LUX MED.
Związek zrzesza pracodawców branży medycznej, zarówno placówki oferujące świadczenia zdrowotne jak i firmy dostarczające im sprzęt i usługi. Wśród założycieli, oprócz firmy LUX MED, są takie spółki jak między innymi Centrum Medyczne Mavit, prowadzące szpitale w Warszawie i Katowicach, Szpital Med-Polonia z Poznania, Swissmed Centrum Zdrowia z Gdańska, Lecznice Citomed z Torunia i Szpital Św. Elżbiety z Warszawy.
Członkami związku są także: spółka Diagnostyka S.A., prowadząca największą sieć laboratoriów medycznych w Polsce, Fresenius Medical Care, firma prowadząca stacje dializ oraz oferująca wyroby medyczne, Orpea, która posiada sieć placówek opiekuńczych i klinik rehabilitacyjnych na terenie kilku województw, oraz Siemens Healthcare, dostarczający sprzęt medyczny.
- Zapraszamy w nasze szeregi zarówno firmy oferujące świadczenia zdrowotne jak i dostawców usług i wyrobów medycznych dla placówek– mówi prezeska Rulkiewicz.
Związek chce aktywnie działać na wielu polach, w tym celu będzie występował do organów władzy i administracji państwowej oraz organów samorządu terytorialnego i władz sądowych oraz delegował swoich przedstawicieli do organów doradczych tych instytucji.
- Przed nową organizacją staje wiele wyzwań. Ale najważniejsze będą skuteczne wpływanie na kształt systemu ochrony zdrowia, określenie w nim miejsca i roli sektora prywatnego oraz prezentowanie głosu pracodawców. Prywatne firmy medyczne skutecznie odciążają sektor publiczny, szczególnie w opiece ambulatoryjnej, elastycznie podchodzą do zmian organizacyjnych, dbają o pracowników. Dzięki czemu gwarantują pacjentom dobry dostęp do świadczeń. Nasza służba zdrowia potrzebuje pilnych zmian, bo jest niedofinansowana, zadłużona i cierpi na brak pracowników. W tym kontekście głos pracodawców prywatnych ma szczególne znaczenie – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Konfederacja Lewiatan zrzesza 54 związki branżowe i regionalne, reprezentujące setki branż, oraz 4100 firm. 400 przedstawicieli związku zasiada w gremiach krajowych, międzynarodowych i regionalnych. Jest to najczęściej cytowana organizacja pracodawców. Konfederacja Lewiatan posiada własne biuro w Brukseli i jest członkiem BusinessEurope.
- Niezwykle ważne jest wsparcie członków związku i reprezentowanie ich interesów wobec różnych instytucji. Związek oferuje pomoc w negocjacjach, szczególnie w celu rozwiązywania sporów zbiorowych oraz zawierania układów pracy i innych porozumień, zapewnia doradztwo organizacyjne, prawne, ekonomiczne i techniczne. Organizuje seminaria, konferencje i inne przedsięwzięcia w celu wymiany poglądów i doświadczeń. Potrzebujemy takiego realnego wsparcia, dlatego zaangażowaliśmy się w działalność Pracodawców dla Zdrowia – mówi Tomasz Prystacki, prezes zarządu Fresenius Nephrocare Polska.
- Bycie częścią prężnie działającej i wiarygodnej organizacji, jaką jest Konfederacja Lewiatan, sprawia, że nasza działalność może być skuteczna, nie tylko na forum krajowym, ale także unijnym – dodaje Jakub Swadźba, prezes spółki Diagnostyka.
- Z dużym entuzjazmem podchodzę do wspólnej pracy nad rozwiązaniami dla sektora zdrowia, ale chcę też zaznaczyć wagę prac nad rozwiązaniami z obszaru podlegającemu Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej. Wierzę, że to co wypracujemy, pomoże opiekować się mieszkańcami Polski w sposób dla nich najlepszy, a przy tym najbardziej efektywny dla wykorzystania środków finansowych – mówi Beata Leszczyńska, prezeska zarządu ORPEA Polska.
- Jesteśmy wiodącą firmą z branży technologii medycznych z ponad 120-letnim doświadczeniem i 18 500 patentami. Zatrudniamy 50 000 pracowników w ponad 70 krajach. Działalność w związku Pracodawcy dla Zdrowia to dla nas szansa na kształtowanie przyszłości opieki zdrowotnej i wpływanie na nią w taki sposób, aby jak najlepiej zaspokajała potrzeby pacjentów, a jednocześnie dawała szansę rozwoju przedsiębiorcom, od których zależy przyszłość tego rynku – mówi Joanna Miłachowska, prezeska zarządu Siemens Healthcare Polska.
Pracodawcy dla Zdrowia rozpoczęli działalność w marcu 2023.
Informacje na temat działalności związku będą publikowane na stronie www.pracodawcydlazdrowia.pl, a także na profilu LinkedIn i Twitterze. Strona ruszy niebawem.
Kontakt dla mediów:
Łukasz Niewola
Członek Zarządu Związku Pracodawcy dla Zdrowia
Tel. 885 617 870
lukasz.niewola@pracodawcydlazdrowia.pl
Konfederacja Lewiatan