Przed nami wybory, które jak co cztery lata są okazją do debaty o wizji społeczeństwa, państwa ale i modelu gospodarczego dla Polski na kolejne lata. Jako głos przedsiębiorców chcemy jasno przedstawić nasze oczekiwania wobec rządzących, którzy będą w znaczący sposób decydowali o środowisku w jakim przyjdzie nam rozwijać polskie firmy, tworzyć miejsca pracy i polski dobrobyt.
Kampania wyborcza jest, niestety, okresem sprzyjającym populistycznym uproszczeniom i krótkowzrocznym obietnicom. Polska w okresie ogromu wyzwań trudnej trzeciej dekady XXI wieku bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje europejskiej integracji, nowoczesnej gospodarki, silnych instytucji państwowych oraz zdrowego i efektywnego dialogu społecznego. Lewiatan stworzył więc postulaty na nową kadencję parlamentu, które naszym zdaniem są konieczne do osiągnięcia tych celów.
Pobierz postulaty – wersja skrócona
- W trosce o naszą przyszłość i z nadzieją, że możemy wykorzystać nadarzające się nam szanse, przygotowaliśmy zestaw postulatów gospodarczych obejmujących konkretne działania w kluczowych obszarach. Gospodarka buduje znaczenie Polski w świecie i poziom życia Polek i Polaków. Uważamy, że kwestie gospodarcze wciąż są traktowane w programach politycznych ”po macoszemu” i często marginalizowane w porównaniu z festiwalem populistycznych i kosztownych obietnic. Dlatego apelujemy o wypracowanie dobrego programu gospodarczego dla Polski w pełni wykorzystującego potencjał przedsiębiorców . Jako organizacja pracodawców jesteśmy gotowi uczestniczyć w debacie o planie odbudowy i rozwoju Polski. Nim do tego dojdzie, zgłaszamy najpilniejsze propozycje niezbędnych zmian legislacyjnych – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Pobierz postulaty Lewiatana na nową kadencję parlamentu – wersja rozszerzona
Nie da się zbudować silnej gospodarki, zaciągając kredyt na wiele pokoleń po to, żeby go dziś „przejeść” w całości i utrzymać władzę. Zadłużać się trzeba mądrze z jasną wizją na jakie inwestycje społeczne czy gospodarcze przeznaczymy cenne zasoby. Tak należy budować silniejszą gospodarkę, perspektywy trwałego rozwoju, lepsze miejsca pracy i wyższy dochód narodowy.
Polska nie może być zarządzana chaotycznie, od pomysłu do pomysłu, gdzie znaczna część wydatków budżetu państwa jest de facto ukryta, podatki rosną, publiczna służba zdrowia jest w coraz głębszym kryzysie, podobnie jak standardy edukacji.
Musimy jak najszybciej odbudować, niewydolny system sądownictwa, sparaliżowany latami nieudolnych „reform” bo jest on niezmiernie istotny dla obywateli ale i potrzebny dla stabilnego wzrostu gospodarki. Potrzebujemy państwa wolnego od nieustannego godzenia w ład i kompromis społeczny, od ręcznej manipulacji funkcjonowaniem instytucji, których niezależność stoi u podstaw zasad stabilnej demokracji. Musimy demonopolizować politykę gospodarczą, niebezpiecznie przechyloną w kierunku wizji czempionów kontrolowanych przez skarb państwa, odbudowujących monopole kosztem dynamiki rozwoju sektora prywatnego. Ten sposób postępowania, mimo że ma ciągle w społeczeństwie grono wiernych zwolenników, jest trudny do zaakceptowania dla większości obywateli, a zwłaszcza przedsiębiorców.
Potrzebujemy jasnych celów, jasnego podziału odpowiedzialności, przejrzystego zarządzania finansami publicznymi, poszanowania dialogu społecznego, rządów prawa, stabilnych regulacji i krytycznej analizy dotychczasowych obietnic
Nasze postulaty obejmują 12 obszarów, szczegółowo opisanych w załącznikach i na stronie lewiatan.org/postulaty, są to:
1. Lepsze prawo
2. Ręce do pracy
3. Edukacja, edukacja, edukacja
4. Tania i czysta energia
5. Cyfryzacja (gospodarki i administracji)
6. Proste podatki
7. Obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej
8. Proste umowy i ich egzekucja
9. Stabilność i bezpieczeństwo sektora bankowego oraz finansów obywateli
10. Koniec monopoli w gospodarce
11. Autentyczny, efektywny dialog społeczny
12. Poprawa funkcjonowania systemu ochrony zdrowia
Konfederacja Lewiatan