Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Polski biznes w Europie już jutro 30.11.2023 r. o g. 17:00

Zapraszamy na coroczne wydarzenie organizowane przez prowadzony przez naszą instytucję punkt EUROPE DIRECT Kielce oraz Enterprise Europe Network przy Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii już jutro 30 listopada w Targach Kielce.

Otaczająca nas rzeczywistość zmienia się dynamicznie. W natłoku informacji – często także tych nieprawdziwych -  odczuwamy niepokój co przyniesie kolejny rok. Choćby w ostatnim tygodniu Parlament Europejski zagłosował za dokumentem, który zaleca zmianę traktatów unijnych. Główne postulaty zapisane w tym dokumencie dotyczą:

  • nowych kompetencji wyłącznych UE m.in. w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności,
  • rozszerzenia kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

Mając na względzie powyższe, należy postawić następujące pytania: Czy te zmiany są niezbędne? Jaka w związku z tym czeka nas przyszłość? Jak wpłynie to, na polską i unijną gospodarkę, ekonomię i bezpieczeństwo?

Nie ma wątpliwości, że świat zmienia się nieustanie. Zmiany te następują zarówno w naszej bliskiej rzeczywistości, jak i tej dalszej. Czy należy się ich bać? A może powinno się w tych zmianach aktywnie uczestniczyć, aby je lepiej poznać i zrozumieć?

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, zaprosiliśmy do Kielc wyjątkowego gościa - prof. Witolda Orłowskiego – uznanego eksperta w dziedzinie ekonomii, prognostę ekonomicznego, specjalizującego się w ekonometrii stosowanej i makroekonomii, a także w problematyce transformacji gospodarczej oraz integracji europejskiej krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Spotykamy się już jutro w Centrum Kongresowym Targi Kielce, sala BETA, o godz. 17:00.

Witold Orłowski - polski ekonomista, profesor nauk ekonomicznych, główny doradca ekonomiczny PwC Polska; pracował w Biurze ds. Integracji Europejskiej Urzędu Rady Ministrów, w latach 1993–1997 w Banku Światowym, w latach 1997–2003 w Zakładzie Badań Statystyczno-Ekonomicznych Głównego Urzędu Statystycznego i Polskiej Akademii Nauk (kolejno jako zastępca dyrektora i dyrektor). Był członkiem Rady Makroekonomicznej, doradcą ekonomicznym wicepremiera Leszka Balcerowicza oraz doradcą głównego negocjatora członkostwa Polski w Unii Europejskiej Jana Kułakowskiego. W latach 2002–2005 pełnił funkcję szefa zespołu doradców ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. W latach 2003–2016 był dyrektorem Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. W 2011 został powołany na stanowisko specjalnego doradcy Komisji Europejskiej ds. budżetu. Od 2015 był członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Zapraszamy do dialogu o przyszłości europejskiej gospodarki i wyzwaniach, jakie stoją przed Polską w Unii Europejskiej.

Do zobaczenia!

Update cookies preferences