Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wprowadziła rozwiązania, które wspierają dostawców i firmy korzystające z usług szkoleniowych oraz doradczych w trudnej sytuacji związanej z pandemią.
Konfederacja Lewiatan docenia to, że PARP elastycznie reaguje na wyzwania związane z pandemią i przygotowuje dla przedsiębiorstw różne możliwości awaryjnego postępowania.
Pandemia wpływa negatywnie na podmioty świadczące usługi rozwojowe (szkolenia i doradztwo) oraz ich odbiorców – szczególnie firmy i pracowników korzystających ze wsparcia funduszy unijnych na szkolenia i doradztwo. Sytuacje, w których w ostatniej chwili do organizatora szkolenia dociera informacja o zachorowaniu trenera na Covid-19 lub też izolacji/kwarantannie znacznej części uczestników szkolenia są dużym wyzwaniem logistycznym. Wymaga to czasem zmiany formy usługi, a niekiedy także przełożenia jej na inny termin.
- Doceniamy elastyczność PARP i przygotowanie dla firm różnych możliwości postępowania awaryjnego. Takie wsparcie przedsiębiorstw korzystających z usług szkoleniowych i doradczych jest bardzo potrzebne – komentuje Małgorzata Lelińska, dyrektorka departamentu funduszy unijnych i edukacji cyfrowej.
Jakie rozwiązania są możliwe? System Bazy Usług Rozwojowych pozwala na zmianę formy usługi. Możliwe do wprowadzenia zmiany:
Jeśli chodzi o zmianę terminu realizacji usługi czy osoby prowadzącej są to w ocenie PARP sytuacje sporadyczne. Niemniej jednak, jeśli sytuacje takie mają miejsce, są one obsługiwane jako przypadki „nadzwyczajne”. Otrzymując konkretne zgłoszenie od Użytkownika Bazy Usług Rozwojowych (najczęściej chodzi o firmę świadczącą usługi poprzez Bazę), PARP przekazuje mu instrukcje postępowania w danym przypadku. Dla przykładu - jeśli zaistnieje konieczność zmiany osoby prowadzącej szkolenie w terminie krótszym niż 5 dni przed rozpoczęciem usługi, należy dokonać odpowiednich zmian w Karcie Usługi.
Jak tego dokonać? Pola: imię i nazwisko, adres e-mail oraz opis doświadczenia są już zablokowane, dlatego w tym przypadku dane o nowej osobie prowadzącej należy zamieścić w polu „Dodatkowe informacje” podając: imię i nazwisko, adres e-mail oraz opis doświadczenia zawodowego. W tym samym polu należy podać informacje o przyczynie zmiany trenera, który został pierwotnie wskazany w formularzu Karty Usługi. Ważne, że nowa osoba prowadząca musi mieć doświadczenie zawodowe co najmniej takie jak poprzedni trener.
W przypadku konieczności zmiany terminu w polu „data rozpoczęcia usługi” po terminie 5 dni przed planowanym w KU rozpoczęciem, usługodawca ma dwa sposoby rozwiązania problemu:
System informatyczny automatycznie wysyła powiadomienia o dokonanych zmianach w Karcie Usługi do zapisanych na nią uczestników oraz do operatora udzielającego wsparcia na daną usługę. Niemniej zalecany jest także zawsze dodatkowy kontakt organizatora usługi z operatorem i upewnienie się, czy wprowadzone zmiany są akceptowalne.
Konfederacja Lewiatan