Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Nowy plan gospodarczy: początek deregulacji w podatkach

Podczas prezentacji nowego planu gospodarczego „Polska. Rok Przełomu” premier Donald Tusk i minister finansów Andrzej Domański zapowiedzieli ważne i oczekiwane przez przedsiębiorców zmiany w prawie podatkowym.

Większość zaproponowanych zmian ma charakter deregulacyjny – widzimy, że minister Andrzej Domański dostrzega potrzebę odciążenia przedsiębiorców z uciążliwych i kosztownych obowiązków.

Raportowanie informacji o schematach podatkowych (MDR)
Bardzo cieszy deklaracja zmniejszenia o 70% ilości raportowanych informacji o schematach podatkowych (MDR). Nie znamy jeszcze szczegółów, jakie konkretnie informacje zostaną wyłączone z raportowania, jednak jest z czego rezygnować. Wprowadzone w Polsce w 2019 r. raportowanie schematów podatkowych jest jednym z najbardziej restrykcyjnych i nieprecyzyjnych w Unii Europejskiej. Polskie regulacje MDR, choć stanowią implementację unijnej Dyrektywy DAC6, mają znacznie szerszy zakres niż przewiduje to dyrektywa. Polski ustawodawca poszerzył stosowanie przepisów MDR m.in. o schematy krajowe oraz podatki inne niż bezpośrednie (np. w zakresie VAT czy akcyzy).

W polskich przepisach wyróżnione zostały aż 24 cechy rozpoznawcze, które powodować mogą obowiązek raportowania oraz 3 rodzaje podmiotów (promotora, korzystającego i wspomagającego) zobligowanych do raportowania. Tymczasem w innych krajach, co do zasady, regulacje MDR stanowią wprost implementację dyrektywy unijnej. Dyrektywa przewiduje 15 cech, na podstawie których powstać może obowiązek raportowania. Ponadto – zgodnie z nią – raportowaniu podlegają jedynie schematy transgraniczne (w których uczestniczą co najmniej 2 państwa) i nie obejmuje VAT – mówi Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.

Nie wszystkie kraje przyjęły również do swojego porządku prawnego instytucję wspomagającego, ograniczając się jedynie do dwóch podmiotów zobowiązanych do raportowania. Warto zwrócić również uwagę na kary grożące podatnikom w przypadku niewywiązania się z obowiązków raportowania. W Polsce za brak raportowania lub nieterminowe składanie informacji grożą jedne z najwyższych kar w UE. Bardzo dotkliwe kary przy jednoczesnym ogólnym skomplikowaniu i nieprecyzyjności przepisów powodują nadmierne raportowanie działań przez polskich podatników. Bardzo cieszy zapowiedź deregulacji tego obowiązku.

Raportowanie o realizowanej strategii podatkowej w przedsiębiorstwie
Kolejnym, tym razem wprowadzonym w 2021 r., zbędnym obowiązkiem sprawozdawczym jest sporządzenie i podawanie do publicznej wiadomości informacji o realizowanej strategii podatkowej w przedsiębiorstwie. Już na etapie projektowania tego obowiązku Konfederacja Lewiatan apelowała o rezygnację z jego wprowadzenia. Przekazywanie informacji o procesach i procedurach związanych z zarządzeniem obowiązkami wynikającymi z prawa podatkowego, jak np. informowanie o dobrowolnych formach współpracy z organami KAS, o obowiązkach podatkowych, o transakcjach z podmiotami powiązanymi, o podejmowanych działaniach restrukturyzacyjnych, czy złożonych wnioskach o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, nikomu – poza samą firmą – nie jest potrzebne, a zabiera dużo czasu i pieniędzy. W końcu i administracja państwowa dostrzegła, że nie ma potrzeby utrzymywać niepotrzebnego obowiązku administracyjnego.

Wszczynanie postępowań karnych – skarbowych w celu zawieszania biegu terminu przedawnienia podatkowego
Ograniczenie stosowania instytucji wszczynania postępowań karnych – skarbowych w celu zawieszania biegu terminu przedawnienia podatkowego – w naszej ocenie wielokrotnie nadużywanej – również wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Mamy nadzieję, że zmiana ta nie będzie pozorna, a kontrole podatkowe – o ile w ogóle będą potrzebne, będą prowadzone sprawnie i w ustawowym okresie przewidzianym do przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Limit zwolnienia podmiotowego z VAT
Dla najmniejszych firm prezentem będzie podniesienie limitu zwolnienia podmiotowego z VAT z 200 do 240 tys. zł. Obecny limit zwolnienia obowiązuje już 8 lat. W okresie tym skumulowana inflacja wyniosła ponad 30%. Podniesienie limitu będzie korzystne szczególnie dla mikro firm, które proporcjonalnie do osiąganych dochodów/ przychodów, ponoszą najwyższe koszty obsługi podatkowo-księgowej. Status podatnika VAT wiąże się z szeregiem dodatkowych obowiązków, które dla najmniejszych podatników są poważnym wyzwaniem. Proponowana zmiana przyczyni się do zmniejszenia ilości obowiązków podatkowych dla tej grupy przedsiębiorców.

Z zadowoleniem przyjmujemy zapowiedzi ministra Andrzeja Domańskiego, liczymy na kolejne pozytywne dla przedsiębiorców zmiany. Rada Podatkowa Lewiatana regularne przygotowuje i przekazuje do Ministerstwa Finansów postulaty uproszczeń w prawie podatkowym. Cieszy deklaracja otwartości i gotowości Rządu do działań deregulacyjnych – także w obszarze prawa podatkowego.

Komentarz Przemysława Pruszyńskiego, doradcy podatkowego, dyrektora departamentu podatkowego Lewiatana

Update cookies preferences