Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

List otwarty Rady Przedsiębiorczości do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek i Szefów Klubów Parlamentarnych

Jeśli szybko nie wprowadzimy rozwiązań, które będą pomocne w walce z pandemią Covid-19, grożą nam niekontrolowany wzrost zakażeń, niepotrzebne zgony tysięcy Polaków, kosztowne lockdowny, straty gospodarcze i konieczność uruchomienia ogromnych środków pomocowych.

W sytuacji rozpędzającej się czwartej fali zakażeń Covid-19 i trudnej sytuacji w ochronie zdrowia, zapewnienie bezpieczeństwa obywateli staje się priorytetem. Konieczne zatem jest wprowadzenie takich rozwiązań, które mogą być efektywne w walce z pandemią. Naszą główną troską jest uniknięcie wielu ofiar śmiertelnych, przepełnienia szpitali i lockdownu. Wzywamy rząd do uwzględniania, przy podejmowaniu decyzji, zaleceń Rady Medycznej przy Premierze. Apelujemy również o zintensyfikowanie działań edukacyjnych i informacyjnych, w szczególności w mediach publicznych.

Wiele rządów państw UE, nie zważając na protesty różnych grup społecznych, wprowadza rozwiązania, które mają zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Austria ogłosiła kilkutygodniowy lockdown i zapowiedziała wprowadzenie obowiązkowych szczepień. W Niemczech ustalono, że tylko osoby w pełni zaszczepione i ozdrowieńcy będą miały dostęp do punktów rekreacji, wydarzeń kulturalnych i sportowych, gastronomii, hoteli i usług. To samo obowiązywać będzie w miejscach pracy we wszystkich miejscach publicznych.
Szwecja wprowadza certyfikaty covidowe na wydarzenia w miejscach zamkniętych, na których jest więcej niż 100 osób. Częściowy lockdown ma obowiązywać w Holandii. Bary i restauracje będą się zamykać o godzinie 20.00, sklepy o 18.00, wydarzenia sportowe zostaną zamknięte dla widzów.

Dania zdecydowała się na ponowne wprowadzenie paszportów covidowych. W Irlandii wracają restrykcje i zalecenie pracy z domu. Na Łotwie nowe przepisy pozwalają pracodawcy zwolnić osobę niezaszczepioną. Słowacja uruchamia lockdown dla niezaszczepionych i nie będą mieli oni wstępu do miejsc publicznych. W Czechach tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy będą mogli wejść do restauracji, fryzjera, hotelu i na imprezę masową. Na Ukrainie wprowadzono premię za zaszczepienie wynoszącą 1 tys. hrywien (ok. 160 zł).

We Francji obowiązują poważne utrudnienia dla niezaszczepionych, co doprowadziło do tego, że Francuzi masowo ruszyli do punktów szczepień. We Włoszech paszporty covidowe są wnikliwie sprawdzane i wymagane, aby np. zjeść obiad w restauracji.

W Polsce również konieczne są rozwiązania, które powstrzymają rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa. Jeśli szybko ich nie wprowadzimy, to skutki zaniechania boleśnie odczują wszyscy: gospodarka, przedsiębiorcy i pracownicy.

Radę Przedsiębiorczości tworzą: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego.


Konfederacja Lewiatan

 

 

Update cookies preferences