Od początku roku ruszyły intensywne prace w Komitetach Monitorujących, które nadzorują realizację poszczególnych programów krajowych. Celem spotkań jest dyskusja nad zmianami w programach, głosowanie nad nowymi rozwiązaniami oraz przegląd postępów.
Konfederacja Lewiatan bierze w nich aktywny udział, prezentując głos przedsiębiorców. Pełna lista naszych przedstawicieli w różnych gremiach znajduje się na naszej stronie internetowej.
Przedstawiamy najważniejsze informacje o zaplanowanych najbliższych działaniach w ramach trzech kluczowych programów: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat i Środowisko (FEnIKS) oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS).
Program FENG – spotkanie 22 stycznia
Na posiedzeniu Komitetu Monitorującego pod głosowanie zostaną poddane zmiany w kryteriach dla kilku obszarów.
- Dotyczą one między innymi Ścieżki SMART, zarówno dla konsorcjów, jak i pojedynczych przedsiębiorców. Mają na celu doprecyzowanie istniejących zapisów oraz wprowadzenie nowych kryteriów, takich jak realizacja projektu na Obszarach Strategicznej Interwencji oraz premiowanie udziału kobiet w zespołach badawczo-rozwojowych oraz w modułach wdrożeniowych.
- Dyskutowane będą również zmiany dotyczące projektów dla organizacji badawczych w ramach Badawczej Infrastruktury Nowoczesnej Gospodarki oraz Międzynarodowych Agend Badawczych.
- Liderzy projektów w programie First Team będą musieli spełniać nowe wymagania dotyczące terminu obrony doktoratu – do dziewięciu lat wstecz, ale nie później niż dwa lata przed złożeniem wniosku.
Sekretariat Komitetu Monitorującego przygotował szczegółowe informacje o przygotowywanych zmianach.
Zachęcamy do zapoznania się z nimi tutaj.
Program FEnIKS – spotkanie 27 stycznia
Komitet Monitorujący program FEnIKS omówi zmiany w programie wynikające z przeglądu śródokresowego. Obejmują one między innymi:
- przesunięcia w alokacji środków finansowych oraz
- zmiany wartości wskaźników do osiągnięcia w ramach celów pośrednich.
Dodatkowo, zaproponowano wprowadzenie nowych priorytetów dotyczących odbudowy terenów powodziowych oraz wsparcia w ramach pomocy technicznej. Wprowadzone zostaną również poprawki redakcyjne i doprecyzowujące. Członkowie Lewiatana zgłosili uwagi i sugestie dotyczące tych zmian, które zaprezentujemy na spotkaniu.
Podczas posiedzenia zapoznamy się także z podsumowaniem działań informacyjnych, promocyjnych i edukacyjnych zrealizowanych w 2024 roku, które były kluczowe dla skutecznej komunikacji programu.
Program FERS – spotkanie 19–20 lutego
Posiedzenie Komitetu Monitorującego program FERS będzie poświęcone omówieniu i głosowaniu nad 16 fiszkami projektowymi. Przed spotkaniem organizowane są warsztaty konsultacyjne, które umożliwiają zgłoszenie uwag do poszczególnych projektów. Instytucje pośredniczące, takie jak MEN, MRPiPS, CPE, PARP, MFiPR i NCBR, opracowały fiszki dotyczące różnych obszarów wsparcia.
Projekty MEN koncentrują się m.in. na rozwoju kompetencji nauczycieli, tworzeniu e-materiałów edukacyjnych oraz studiach podyplomowych dla kadry w szkolnictwie zawodowym. MRPiPS zaproponowało m.in. inicjatywy związane z integracją społeczną cudzoziemców, wsparciem osób długotrwale bezrobotnych i przebudową systemu orzekania o niepełnosprawności. Inne fiszki dotyczą mobilności edukacyjnej, mentoringu dla firm w trudnościach, wzmocnienia potencjału administracyjnego uczelni czy innowacji społecznych, takich jak wdrożenie programu Playing4Success w Polsce.
Przedstawiciele Lewiatana biorą udział w warsztatach i prezentują uwagi zgłoszone przez naszych członków zainteresowanych takimi działaniami w obszarze edukacyjnym i społecznym.
Biznes włącza się w prace nad programami FE
Wspólna praca nad rozwojem programów pozwala na lepsze dostosowanie ich do potrzeb różnych sektorów i instytucji. Pokazanie punktu widzenia biznesu pozwala na lepsze opracowanie materiałów, a w efekcie wpływa na skuteczność i efektywność wdrażania funduszy.
Dzięki tym działaniom Polska zbliża się do realizacji kluczowych celów w zakresie rozwoju gospodarczego, edukacji i cyfryzacji, co ma istotne znaczenie dla przyszłości kraju. Uczestnictwo w pracach Komitetów Monitorujących to szansa na aktywny udział w kształtowaniu zmian.