Zmiany w harmonogramach wniosków
Zmiany w swoich harmonogramach naborów wniosków ogłosiły instytucje odpowiadające za 14 programów regionalnych i 2 programy krajowe. Aktualne harmonogramy można znaleźć na Portalu Funduszy Europejskich.
Zmiany w opisach priorytetów programów (które określają m.in. kto i na co może otrzymać dofinansowanie) pojawiły się w 8 programach regionalnych oraz w 1 programie krajowym. Zbiór aktualnych „szopów” (czyli szczegółowych opisów priorytetów) znajduje się na Portalu Funduszy Europejskich.
Nowe konkursy z Funduszy Europejskich
Na Portalu Funduszy Europejskich pojawiły się 124 ogłoszenia o nowych konkursach z FE skierowane do różnych podmiotów. Co ciekawego można znaleźć dla przedsiębiorców? Proponujemy TOP5 konkursów:
- Przedsiębiorstwa MŚP działające na terenie Polski Wschodniej mogą starać się o dofinansowanie związane z gospodarką obiegu zamkniętego (GOZ). PARP przyjmuje wnioski na opracowanie strategii GOZ (do 3 kwietnia 2025) oraz na wdrożenie modelu biznesowego GOZ (do 19 marca 2025).
- Na fundusze w Polsce Wschodniej mogą liczyć także startupy. Osoby lub zespoły mające innowacyjne pomysły mogą skorzystać z doradztwa w platformach startowych. W drugim etapie mają szansę uzyskać do 600 tys. zł dotacji na rozwój biznesu. Wnioski przyjmuje PARP od 10 października do 29 stycznia 2025.
- Startupy (nie tylko z Polski Wschodniej) znajdą finansowanie także w Programie FENG. Fundusze mogą przeznaczyć na programy szkoleniowe i zagraniczne misje wyjazdowe. Nabory wniosków dla młodych firm z branży EdTech oraz z branży GreenTech są wydłużone do 17 października.
- Od 15 października do 28 listopada PARP prowadzi konkurs na promocję zagraniczną firm. Przedsiębiorcy MŚP z różnych branż mogą uzyskać fundusze na targi, misje gospodarcze i kampanie promocyjne za granicą.
- Pod koniec września do oferty funduszy unijnych wrócił także Kredyt Ekologiczny. To instrument dla firm, które chcą zmodernizować posiadaną infrastrukturę w celu ograniczenia zużycia energii. Wnioski do BGK można składać od 17 października do końca styczna 2025 r.
Podsumowanie naborów w obecnej perspektywie
Od początku realizacji perspektywy unijnej 2021-2027:
- instytucje ogłosiły 1 942 nabory wniosków
- wnioskodawcy złożyli 39 597 wniosków o dofinansowanie
- 7 959 spośród nich podpisało z instytucjami umowy o dofinansowanie
- wykorzystaliśmy (w zawartych umowach) 25,1% dostępnych środków
(Dane wg stanu na 29.09.2024 roku).
Ważne wydarzenia
Fundusze unijne żyją nie tylko nowymi konkursami i liczbami.
We wrześniu:
- Polska złożyła drugi i trzeci wniosek o płatność w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Zawnioskowaliśmy w nich o ponad 40 mld zł.
- PARP zakończyła ocenę wniosków w konkursie Ścieżka SMART i ogłosiła wyniki. Spośród ponad 2,7 tys. złożonych wniosków pozytywną ocenę uzyskało 201 innowacyjnych projektów firm z sektora MŚP.
- Po prawie roku od zakończenia konkursu pojawiły się wyniki oceny w konkursie dotyczącym robotyzacji i cyfryzacji dużych firm z funduszy KPO.
Zaproszenia
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaprasza do udziału w Forum Prostego Języka – 10 października, stacjonarnie w Warszawie lub transmisja on-line.
W sierpniu rozpoczęliśmy FunduszowEFakty – cykl publikacji i informacji, w których w kolejnych miesiącach podsumowujemy najważniejsze wydarzenia i zapraszamy do funduszowych aktywności.