Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Europa potrzebuje strategii konkurencyjności

Wzywamy Unię Europejską do skupienia się na swoich podstawowych zasadach: pokoju i dobrobycie poprzez handel i integrację gospodarczą. Ma to zasadnicze znaczenie w kontekście wojny w Ukrainie i umożliwienia Europie dalszego odgrywania ważnej roli w niezwykle napiętym kontekście geopolitycznym - napisali w deklaracji sztokholmskiej przewodniczący 40 organizacji pracodawców, w tym Konfederacji Lewiatan, którzy są członkami BusinessEurope.

Rada przewodniczących BusinessEurope zebrała się w tym tygodniu w Sztokholmie i przyjęła deklarację dotyczącą m.in. przyszłości Europy, kryzysu energetycznego, transformacji klimatycznej i cyfrowej oraz jednolitego rynku.

Szefowie europejskich organizacji pracodawców przypomnieli, że średnie roczne ceny detaliczne gazu dla odbiorców przemysłowych w UE wzrosły dwukrotnie więcej niż ceny energii dla gospodarstw domowych i są znacznie wyższe niż w innych częściach świata. Na przykład, ceny gazu na rynku hurtowym są od 5 do 7 razy wyższe niż w USA. Wiele europejskich przedsiębiorstw absorbuje te koszty lub tylko częściowo przenosi je na konsumentów, ale coraz więcej przedsiębiorstw jest zmuszonych do ograniczenia produkcji. Ponieważ oczekuje się, że długoterminowe kontrakty energetyczne lub zabezpieczenia wielu firm wyczerpią się w nadchodzących miesiącach, w razie braku niezbędnej reakcji politycznej sytuacja pogorszy się. Pilnie potrzebujemy przełomowego rozwiązania na szczeblu UE, by złagodzić gwałtowny wzrost cen energii i zapewnić, że Europa pozostanie atrakcyjnym miejscem prowadzenia działalności gospodarczej.

-W czasie toczącej się wojny w Ukrainie szczególnie ważne jest wspieranie europejskich przedsiębiorstw w ich wysiłkach zmierzających do uporania się z napiętą sytuacją geopolityczną i unikanie zwiększania obciążeń poprzez nakładanie wymogów należytej staranności, które są niemożliwe do opanowania dla większych firm i nie do zniesienia dla MŚP. Europejskie przedsiębiorstwa pilnie potrzebują regulacyjnej chwili wytchnienia. Kryzys dramatycznie zwiększa ryzyko dezindustrializacji Europy – mówi Kinga Grafa, dyrektorka biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli.

Podstawą naszej konkurencyjności jest dobrze funkcjonujący jednolity rynek. Przedsiębiorstwa europejskie muszą mieć możliwość korzystania ze swobodnego przepływu towarów, usług, osób, kapitału i danych w Unii Europejskiej i Europejskim Obszarze Gospodarczym. Konieczne są natychmiastowe działania służące usunięciu barier regulacyjnych i zmniejszenia obciążeń dla przedsiębiorstw na jednolitym rynku, który jest ich rynkiem krajowym – czytamy w deklaracji sztokholmskiej.

 

Konfederacja Lewiatan

Update cookies preferences