Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

ABC transformacji energetycznej polskiego przemysłu - relacja

O odpowiedzialności firm, znaczeniu wspólnot energetycznych i o pierwszym, ale kluczowym kroku na drodze do zielonej zmiany w przedsiębiorstwie rozmawialiśmy z przedsiębiorcami i ekspertami z całej Polski w Targach Kielce.

 

O wciąż powszechnym braku świadomości wyzwań jakie niesie dla polskich firm konieczność zielonej zmiany, ale także ich wyłącznej odpowiedzialności za spełnienie obowiązujących przepisów prawa, wreszcie o możliwościach i korzyściach płynących z transformacji energetycznej oraz dostępnych źródłach finansowania - rozmawialiśmy z zaproszonymi ekspertami z całej Polski w Kielcach 13 kwietnia br.

Spotkanie było kontynuacją debaty ze środowiskiem gospodarczym jaką zainicjowaliśmy już w 2021 roku nt. priorytetowej polityki Unii Europejskiej jaką jest transformacja ku zielonej gospodarce. Przez ostatnie lata transformacja energetyczna z odległej polityki unijnej stała się wymogiem podyktowany ekologią, ekonomią oraz warunkiem koniecznym dla utrzymania konkurencyjności przedsiębiorstwa.

W 1 panelu: Jak skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną i dlaczego warto? poruszyliśmy tak ważne i praktyczne wątki transformacji energetycznej jak: obowiązujące przepisy prawa oraz obowiązek sprawozdawczości dla firm, ślad węglowy w dostawach. Eksperci podkreślali znaczenie i konieczność przeprowadzenia audytu energetycznego jako początku drogi do podniesienia efektywności energetycznej i dalszego planowania samej transformacji. Bilans energetyczny pozwala na zaplanowanie efektywnej transformacji energetycznej dzięki analizie kosztów i oszczędności – to czasochłonny, ale konieczny etap zmiany. Eksperci mówili o dostępnych już dziś rozwiązaniach technologicznych, o znaczeniu inwestowania w systemy zintegrowane np. fotowoltaika w połączeniu z magazynem ciepła. Ważnym wątkiem podczas panelu była współpraca w obszarze dekarbonizacji i przejściu w stronę OZE, istniejąca konieczność współpracy i korzystania z synergii grupy przedsiębiorstw, ale także samorządów. Zdaniem ekspertów klucz dekarbonizacji jest w rękach samorządowców, którzy muszą zrozumieć korzyści z funkcjonowania zielonych przedsiębiorstw na ich terenie, a tym samym tworzyć zielone strefy inwestycyjne. Taka współpraca klastrowa samorządu i firm została już w Polsce zainicjowana w gminie Sanok.

W 2 panelu: Wykorzystanie wodoru w gospodarce, dyskusja skupiła się wokół zielonego wodoru. Eksperci rozmawiali o postawionych w dyrektywach UE celach w tym zakresie, odpowiadali na pytanie, dlaczego w Polsce ten nośnik energii dziś jeszcze nie jest produkowany i co czeka polską gospodarkę w najbliższych latach w tym obszarze. Podkreślano znaczenie zielonego wodoru jako stabilnej i przewidywalnej - także cenowo - alternatywy dla wodoru szarego pozyskiwanego z gazu ziemnego. Padły przykłady planowanych inwestycji w zielony wodór w odbudowującej się i modernizującej Ukrainie, istniejących instalacji w krajach UE. Dyskusja dotyczyła również wyzwań w obszarze produkowania zielonego wodoru – sytuacji hydrologicznej Polski i zasobów wody koniecznych do procesu hydrolizy. Podkreślano dzisiejszy brak oferty szkolnictwa wyższego dot. wodoru, a tym samym brak kadr koniecznych do wprowadzenia i wykorzystywania wodoru w gospodarce oraz konieczności kształcenia własnych pracowników przez firmy.

W panelu 3: Jak skutecznie sfinansować transformację energetyczna? zaproszeni przedstawiciele instytucji finansujących przedstawili istniejące i planowane możliwości finansowania zielonych inwestycji ze środków Unii Europejskiej, krajowych i komercyjnych.

Wydarzenie ABC transformacji energetycznej polskiego przemysłu: jak skutecznie poprawiać efektywność energetyczną? zorganizował Europe Direct Kielce, Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz Enterprise Europe Network (przy Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii Sp. z o.o) wraz z Partnerami: Konfederacją Lewiatan, Polonez Plus Sp. z o.o., Bankiem BNP Paribas, Klastrem Gospodarki Odpadowej i Recyklingu.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal branżowy: WysokieNapiecie.pl

Wydarzenie było transmitowane na żywo. Materiał video z wydarzenia jest dostępny pod linkiem.

Relacje mediów z wydarzenia:

Echo Dnia Kielce 

Radio Kielce

Update cookies preferences