Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Nie będzie podwyżki stóp procentowych. Obniżka jesienią

 

We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Podwyżki stóp procentowych nie będzie.

 

Wszystko idzie zgodnie z planem RPP, dlatego nie powinniśmy się obawiać drugiego w tym roku jej posiedzenia. Podobnie jak przed miesiącem RPP nie zdecyduje się podnieść stóp procentowych. Główna stopa pozostanie na poziomie 6,75%.

Na horyzoncie nadal mamy zacieśnianie polityki pieniężnej ze strony największego naszego „partnera” handlowego jakim jest strefa euro. 2 lutego ECB zdecydował się podwyższyć główną stopę o kolejne 50 pkt bazowych do 3%. To najwyższy wynik od 2008 r., a nadal jest perspektywa na dalsze zacieśnianie polityki monetarnej w strefie euro. Podobną drogą kroczy amerykański FED. 1 lutego stopa procentowa w USA została podniesiona o 25 pkt bazowych do 4,75%. To z kolei rekord od 2007 r.

Spełnia się jeszcze jedna przesłanka dla RPP za pozostawieniem stóp. Polska gospodarka zwalnia. Może nie dzieje się to w spektakularny sposób, ale w danych widoczne jest osłabienie gospodarze. Przemysł spowalnia. Dzieje się tak w głównej mierze dzięki wysokim kosztom funkcjonowania firm oraz zmniejszającemu się popytowi wewnętrznemu, ale i coraz mniejszej liczbie zamówień z zagranicy.

Polacy ubożeją, a o to poniekąd chodzi RPP, co przekłada się na ograniczenie skłonności do zakupu produktów nie należących do pierwszej potrzeby.
Ciągle aktualny pozostaje scenariusz wyborczej obniżki stóp na wrześniowym posiedzeniu.

 

Konfederacja Lewiatan

Update cookies preferences