Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Indeks Lewiatana. Warunki prowadzenia biznesu pogorszyły się dla 63% firm

63% menedżerów zarządzających firmami uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach, pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. 35% nie widzi znaczącej zmiany, a dla 2% warunki się poprawiły. Najbardziej krytycznie oceniają rzeczywistość średnie firmy – wynika z lipcowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

Warunki prowadzenia działalności gospodarczej pogorszyły się dla 64% średnich firm, 63% małych i 60% dużych firm. Nie widzi znaczącej zmiany 36% małych i dużych firm oraz 33% średnich. Poprawę obserwuje tylko 4% dużych firm, 3% średnich i 1% małych.

Prowadzenie firmy w kontekście biznesowym
Nastroje dotyczące prowadzenia firmy w najbliższym czasie w kontekście biznesowym są niekorzystne – przeważa nastawienie negatywne nad pozytywnym. 59% przedsiębiorców ma negatywne nastawienie, a 36% jest pozytywnie usposobiona, 5% firm nie było w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Najbardziej pesymistycznie (63%) postrzegają rzeczywistość menedżerowie z firm średnich, podobnie jak w poprzednim badaniu. W przypadku firm dużych odsetek ten wyniósł 54%, a małych 59%.

Prowadzenie biznesu w kontekście zmian w prawie
Jeszcze bardziej niekorzystne są nastroje przedsiębiorców odnośnie prowadzenia firmy w kontekście zmian w prawie i działań administracji. 65% przedsiębiorstw obawia się takich zmian, w tym 66% średnich, 65% małych oraz 64% dużych. 26% firm ma pozytywne nastawienie (28% dużych, 27% małych oraz 19% średnich).
Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu” przeprowadził w lipcu br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan

Update cookies preferences