Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

EFNI 2023: Gościem specjalnym będzie Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego

Konfederacja Lewiatan zapowiada 12. edycję Europejskiego Forum Nowych Idei. Gościem specjalnym będzie Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, a głównym tematem tegorocznego spotkania – przyszłość Polski w Europie.

Podczas 12. edycji EFNI w Sopocie zadamy pytanie: co będzie jutro? Do wspólnego szukania odpowiedzi zapraszamy znakomitych gości ze świata biznesu i nauki. W tym roku wydarzenie nabiera dodatkowego wymiaru, nie tylko ze względu na planowane niedługo po konferencji wybory parlamentarne, ale także zbliżające się 25-lecie Konfederacji Lewiatan.

Jesteśmy świadkami wyzwań takich jak: globalna pandemia, wojna w Ukrainie, rewolucja AI. Tego lata mierzymy się z kolejnymi ekstremami pogodowymi i temperaturą, która bije poprzednie rekordy. Z polskiej perspektywy wyobraźnię rozpala dodatkowo kampania przed planowanymi na październik wyborami parlamentarnymi. Rośnie tempo zmian, złożoność problemów z jakimi zmaga się biznes i przybywa niewiadomych – takich jak upowszechnianie narzędzi opartych o sztuczną inteligencję.

– Chcemy dowiedzieć się, jak rewolucja AI wpłynie na innowacyjność firm, rynek pracy, kompetencje przyszłości, a zatem także na edukację” – mówi Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan. – To wyzwanie nie tylko nie odsuwa od nas pilnych kwestii jak zielona transformacja, udział Polski w odbudowie Ukrainy czy budowa konkurencyjnej gospodarki, ale komplikuje obraz. W polskich realiach dochodzi do tego kontekst polityczny, chaosu prawnego, braku transparentności, gdy przedsiębiorcy muszą zdawać test z zaradności i psychicznej odporności – dodaje.

W przyszłym roku Konfederacja Lewiatan obchodzi 25-lecie istnienia i podczas tegorocznego EFNI symbolicznie zainauguruje jubileuszowy czas. Przy tej okazji warto jeszcze uważniej wsłuchać się w głos młodego pokolenia, reprezentowany przez przedsiębiorców, innowatorów, naukowców, którym zależy na budowie innowacyjnego i silnego gospodarczo kraju.

– Ostatnie ćwierć wieku współczesnej historii Polski to nie tylko okazja do retrospektywy, spojrzenia na drogę jaką przeszliśmy jako przedsiębiorcy, gospodarka i społeczeństwo. Pytanie brzmi, na czym dalej budować przyszłość kraju, z myślą o pokoleniu dzieci i wnuków– podkreśla Henryka Bochniarz.

Zadecydują o tym wyniki wyborów parlamentarnych, w których również oni wezmą udział. W trudnych czasach potrzebna jest europejska solidarność i jedność, wspólnota mówiąca jednym głosem w kwestiach politycznych, gospodarczych. Młodzi ludzie czują się jej częścią, ale dziś pole konfliktu politycznego wyznaczają również różnice międzypokoleniowe, z rozbieżnymi interesami. Dlatego podczas EFNI szukać będziemy odpowiedzi nie tylko na pytania dotyczące technologii czy wyzwań ekonomicznych, ale też tego, jak wzajemnie zrozumieć swoje potrzeby i je komunikować.

Tegoroczne Europejskie Forum Nowych Idei odbędzie się od 11 do 13 października w Sopocie. Program merytoryczny EFNI przygotowaliśmy według pięciu ścieżek tematycznych: Europa na globalnych rynkach, Zielona zmiana Europy, Europa przyszłości, Cyfrowa transformacja Europy, Europa otwarta i różnorodna. Równolegle do paneli na czterech scenach trwać będą spotkania z cyklu EFNI Talks, podczas których prezentowane zostaną raporty i trendy nastawione na interakcję z widzami.

W ceremonii otwarcia EFNI 2023 weźmie udział Roberta Metsola. Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego będzie mówić o wyzwaniach stojących przed demokracją w wymiarze międzynarodowym i jej wpływie na geopolitykę i gospodarkę. Będzie to doskonały wstęp do trzech dni dyskusji o przyszłości Polski i Europy na EFNI, zwłaszcza w gorącym politycznie momencie, gdy nadchodzące wybory parlamentarne zdecydują o dalszym kierunku rozwoju Polski i jej miejscu na mapie Europy i świata. Pochodząca z Malty Roberta Metsola jest członkinią Parlamentu Europejskiego od 2013 r. W listopadzie 2020 r. wybrana na pierwszą wiceprzewodniczącą, a od stycznia 2022 r. zajmuje stanowisko przewodniczącej Parlamentu Europejskiego. Jest najmłodszą osobą, która zajmowała to stanowisko i pierwszą od dwóch dekad kobietą, a także zaangażowaną w kwestie praw kobiet i osób LGBT orędowniczką silnej i zjednoczonej Unii.

Wśród potwierdzonych gości tegorocznej edycji są także między innymi: Jerzy Hausner, Katarzyna Kasia, Magdalena Środa, Tomasz Terlikowski, Sławomir Dudek, Jerzy Buzek, Henryka Bochniarz, Andrzej Rychard, Radosław Markowski, Mirosław Gronicki, Jowita Michalska, Dominika Kulczyk, Małgorzata Szumowska, Roman Kuźniar, Przemysław Sadura oraz Sławomir Sierakowski.

Zapraszamy Państwa do rezerwacji terminu 11-13 października.

OFERTA SPECJALNA 2500 NETTO ZA AKREDYTACJE NA EFNI!

Więcej informacji oraz program tegorocznej edycji dostępne będą wkrótce na https://efni.pl/

Osoby zainteresowane zakupieniem akredytacji po najniżej oferowanej stawce proszę o kontakt droga mailową: 

Zuzanna Bochniarz-Urbańska, e-mail: zurbanska@lewiatan.org 

Możemy także zaproponować Państwu rezerwację noclegu w miejscu wydarzenia, hotelu Radisson Blu w Sopocie – liczba pokoi mocno ograniczona!
Gdyby byli Państwo zainteresowani, prosimy o kontakt, abyśmy mogli przedstawić każdą z dostępnych opcji.

Update cookies preferences