Pracodawcy wynagradzający swoich pracowników składnikami zmiennymi uzależnionymi od minimalnego wynagrodzenia muszą na nowo ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu za urlop, do których prawo powstanie, począwszy od stycznia 2017 r. (tj. od kwoty 2000 zł). Przeliczenie służy wyłącznie prawidłowemu ustaleniu kwoty wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy i ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop. W okresie korzystania z urlopu wypoczynkowego pracownik nie może bowiem stracić finansowo.
Ponieważ zmiana wysokości minimalnej płacy nastąpi od 1 stycznia 2017 r., pracownikom rozpoczynającym urlop w tym miesiącu i otrzymującym składniki wynagrodzenia uzależnione od minimalnej płacy, które są zaliczane do podstawy urlopowej, wynagrodzenie urlopowe trzeba przeliczyć od nowej kwoty.
Przeliczeniu podlegają przede wszystkim dodatki za pracę w porze nocnej, które większość pracodawców wypłaca od minimalnej podstawy wymiaru (w 2016 r. – 1850 zł). W przypadku pracowników wynagradzanych stawką minimalną (w tym pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzymujących odpowiednią część tej stawki) należy ponownie ustalić wysokość innych zależnych składników, np. premii regulaminowej czy wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Te same zasady należy stosować, ustalając wysokość ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, do którego prawo powstanie, począwszy od stycznia 2017 r.
Źródło:
Rada Regionów Konfederacji Lewiatan
www.radaregionow.plKonfederacja
Lewiatan
Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Copyright © 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone dla Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Projekt i realizacja: NET-atak