Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Wzrost gospodarczy przyspiesza

W czwartym kwartale 2016 roku produkt krajowy brutto wzrósł o 1,7 proc. w ujęciu kwartał do kwartału i 2,7 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

 

 

 

 

Komentarz Jakuba Wojnarowskiego, zastępcy dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan

 

To lepsze dane niż oczekiwaliśmy. Konsensus rynkowy oscylował wokół 2,5 proc.. Wzrost o 2,7 proc. rok do roku w IV kwartale nie zmienia jednak obrazu całego ubiegłego roku, który był słabszy niż spodziewaliśmy się jeszcze 12 miesięcy temu, ale poprawia nieco nastrój. Wynik ten potwierdza, że szacunkowe dane GUS dotyczące wzrostu gospodarczego w całym 2016 r. (2,8 proc.) są prawidłowe, a może nawet okażą się minimalnie niedoszacowane.

 

Imponująco - i to jest dobra wiadomość , prezentuje się wzrost kwartał do kwartału (wyrównany sezonowo - wzrost realny o 1,7 proc.). To najlepszy wynik od 2007 r!. Odbicie wzrostu PKB to dobra wiadomość dla przedsiębiorców i zachęta do podejmowania inwestycji w 2017 r. To także - co widać już po notowaniach - wzmocnienie złotego względem euro. Mamy nadzieję, że to dobry prognostyk na pierwszy kwartał 2017 r.

 

Konfederacja Lewiatan