Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Wspólne wystąpienie pracodawców ws. Konstytucji Biznesu

4 organizacje pracodawców wystosowały list do Wicepremiera Mateusza Morawieckiego, Wiceprezesa Rady Ministrów Minister Rozwoju i Finansów. Poniżej treść tego listu.

 

 

W sierpniu upłynie pół roku od skierowania do konsultacji projektów ustaw z pakietu „Konstytucja biznesu". Sercem „konstytucji" jest ustawa Prawo przedsiębiorców, która ma zastąpić ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

 

Reprezentatywne organizacje pracodawców oraz inne organizacje reprezentujące środowisko biznesowe pozytywnie odniosły się zarówno do generalnej idei stojącej za projektowanymi zmianami, jak również za znaczną częścią szczegółowych rozwiązań zawartych w projektach ustaw. Wiele z nich omawialiśmy i wypracowywaliśmy wspólnie jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnych konsultacji. Dlatego tym bardziej niepokoi nas to, że ten flagowy projekt Ministerstwa Rozwoju wyraźnie stracił impet legislacyjny. Od ostatniego tygodnia kwietnia br., gdy przez 5 kolejnych dni odbywały się konferencje uzgodnieniowe poszczególnych ustaw z pakietu „Konstytucji biznesu", trwa coraz bardziej niepokojąca cisza.

 

Mamy świadomość, że w trakcie konsultacji, zarówno na konferencjach uzgodnieniowych, jak i w stanowiskach przesłanych na piśmie, rozliczni interesariusze zgłosili łącznie ogromną liczbę uwag, z których znaczna część może być sprzeczna. Zdajemy sobie sprawę, że legislatorzy z Ministerstwa Rozwoju mają ogromną pracę do wykonania i wiele trudnych decyzji do podjęcia. Wsłuchując się w opinie przedstawione w konsultacjach międzyresortowych, można zauważyć, że w pozostałych ministerstwach i urzędach centralnych, dominuje pogląd, że pakiet „Konstytucji biznesu" należy do tej sfery regulacji, których lepiej nie ruszać. Sprowadza się to do typowo polskiego „nie da się". Uważamy jednak, że „Konstytucja biznesu" nie jest tylko jednym z wielu projektów legislacyjnych rządu, tylko dokumentem o fundamentalnym znaczeniu dla przedsiębiorców - a przy okazji również priorytetem Ministerstwa Rozwoju - liczymy, że - mimo obstrukcji ze strony administracji - prace zmierzające do uchwalenia „Konstytucji biznesu" przyspieszą i wkrótce ustawy trafią do Sejmu, w kształcie, który pozwoli przedsiębiorcom z optymizmem oceniać perspektywy rozwojowe gospodarki.    

 

Nie wchodząc w szczegóły projektowanych - i bardzo potrzebnych - zmian, chcielibyśmy poruszyć jedno niezmiernie istotne zagadnienie. W projekcie ustawy - Prawo przedsiębiorców umieszczono odrębny rozdział dotyczący zasad stanowienia prawa dla przedsiębiorców. Zawiera on katalog zasad tworzenia prawa, obowiązek sporządzania Oceny Skutków Regulacji oraz obowiązek szczególnej troski o sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Są to rozwiązania, których przyjęcie pozwala mieć nadzieję na poprawę jakości prawa dotyczącego prowadzenia działalności gospodarczej. Dla przedsiębiorców niejasne, niestabilne przepisy oraz ich de facto dowolna interpretacja przez organy administracji stanowią podstawową barierę w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego zawarty w projekcie rozdział „Stanowienie prawa" ma dla przedsiębiorców kluczowe znaczenie.

 

Apelujemy do Pana Premiera o to, by w przypadku wystąpienia - a nie mam wątpliwości, że takie sytuacje mają miejsce - poważnych różnic pomiędzy Ministerstwem Rozwoju a innymi organami administracji publicznej, zdecydował się Pan na jak najszybsze przecięcie tych sporów. „Konstytucja biznesu" to bardzo potrzebny polskiej gospodarce pakiet ustaw. Propozycje zmian w większości przypadków zostały szeroko i dogłębnie skonsultowane. Wyrażamy nadzieję, że pakiet „Konstytucja biznesu" już wkrótce zostanie przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu. Już teraz deklarujemy zaangażowanie naszych ekspertów w prace legislacyjne na etapie parlamentarnym, aby końcowym ich efektem była ustawa wspierająca przedsiębiorczość w największym możliwym stopniu.

 

Treść listu w pliku pdf
Update cookies preferences