Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Większa kontrola nad odpadami nie może zaszkodzić firmom

Projekt ustawy o odpadach jest potrzebny, ale nie można niektórych rozwiązań wprowadzać, nie uwzględniając różnych uwarunkowań. Ograniczenie magazynowania odpadów zwiększy koszty firm z branży gospodarki odpadami. Całkowity zakaz importu odpadów komunalnych wpłynie negatywnie na rynek i dostępność paliw alternatywnych dla przemysłu cementowego - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

 

 

Widzimy konieczność ograniczenia nieprawidłowości występujących w gospodarce odpadami, szczególnie w zakresie ich bezprawnego porzucania w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ale proponowane regulacje muszą być adekwatne do skali zagrożeń i uwzględniać specyfikę różnych branż - mówi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

 

Ograniczenia w zakresie magazynowania odpadów generować mogą nieuzasadnione koszty dla przedsiębiorców z branży gospodarki odpadami. Spowodują one, że nieruchomości, na których prowadzona jest gospodarka odpadami, będą mogły być wykorzystywane tylko w 50 procentach , natomiast ponoszone koszty ich nabycia, utrzymania i wyposażenia będą się odnosiły do całości powierzchni.

 

Należy wskazać rodzaje odpadów, które zbierane w sposób selektywny przez podmioty posiadające zezwolenie mają wartość rynkową jako surowiec. W takiej sytuacji nie ma powodu, aby ustanawiać dla nich zabezpieczenia. Przykładem są złomy metali kolorowych, które są niepalne i mają znaczną wartość jako surowiec.

 

Całkowity zakaz importu odpadów pochodzących z odpadów komunalnych wpłynie negatywnie na rynek i dostępność paliw alternatywnych dla przemysłu cementowego, co w konsekwencji doprowadzi do zwiększonego wykorzystania węgla oraz wzrostu poziomu emisji CO2.

 

Przepisy przejściowe są nieprzemyślane i mogą spowodować wiele negatywnych konsekwencji nie tylko dla przedsiębiorców, ale dla całego systemu zagospodarowania odpadów.

 

- Proponujemy wydłużenie terminu ważności decyzji administracyjnych do 24 miesięcy. W przeciwnym razie liczba złożonych w krótkim czasie wniosków o nowe zezwolenia na przetwarzanie odpadów przekroczy znacznie możliwości proceduralne urzędów, co w konsekwencji uniemożliwi zaktualizowanie pozwoleń w wymaganym terminie i utratę ich ważności ze szkodą dla przedsiębiorców - dodaje Dominik Gajewski.

 

Konfederacja Lewiatan
Update cookies preferences