Powiatowe Urzędy Pracy w województwie w dalszym ciągu prowadzą nabory na dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych/części wynagrodzeń w firmach mikro, małych i średnich. Część z urzędów po zakończeniu I naboru, rozpoczeła kolejne. Aby skorzytać z tej formy wsparcia nie ma konieczności wprowadzania w firmie przestoju ekonomicznego, ale należy wykazać znaczny - 30 % spadek obrotów w wyniku obecnej sytyuacji epidemiologicznej.
UWAGA: Od momentu ogłoszenia naboru na środku, firmy mają 14 dni na złożenie wniosku we właściwym PUP. Termin ten wynika z ustawy.
Na bieżąco aktualizujemy dane o naborach w poszczególnych powiatach woj. świętokrzyskiego, gdzie znajdują się nasi członkowie. Pod tabelą znajdziecie Państwo więcej informacji o tym instrumencie.
|
Wsparcie od starosty
Podstawa prawna - Art.15zzb Su
Kogo dotyczy?
- Mikroprzedsiębiorcy
- Mali przedsiębiorcy,
- Średni przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.
Komentarz praktyczny
Przedsiębiorcy mogą otrzymać, na podstawie umowy podpisanej ze starostą, dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń.
Warunkiem otrzymania takiego dofinansowania jest:
- posiadanie statusu mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy Prawo Przedsiębiorców;
odnotowanie na skutek epidemii wysokiego, co najmniej 30% spadku obrotów, rozumianego jako zmniejszenie sprzedaży towarów i usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym, w ciągu dowolnie wskazanych dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych 2020 r. w porównaniu - - do analogicznych dwóch miesięcy w 2019 r. (za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku, gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego).
Wysokość dofinansowania jest uzależniona od spadku obrotów i wynosi:
- co najmniej 30% – w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika;
- co najmniej 50% – w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 70% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika;
- co najmniej 80% – w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika.
Dofinansowanie może być przyznane od dnia złożenia wniosku, mikroprzedsiębiorcom, małym oraz średnim przedsiębiorcom na okres nie dłuższy niż 3 miesiące (okres ten może zostać przedłużony rozporządzeniem Rady Ministrów).
Wniosek o dofinansowanie przedsiębiorca składa do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce wykonywania pracy przez pracowników w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy. Przedsiębiorca jest obowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową ze starostą, przez okres dofinansowania oraz, po zakończeniu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi (np. jeśli pracodawca otrzymywał dofinansowanie przez okres trzech miesięcy, powinien utrzymać pracowników przez kolejnych trzech miesięcy po zakończeniu okresu wsparcia).