23 lipca br. w Siedzibie Konfederacji Lewiatan odbyło się spotkanie z prof. Jackiem Męciną – Wiceministrem Pracy i Polityki Społecznej. Celem spotkania było omówienie istotnych elementów nowej ustawy oraz form współpracy organizacji pracodawców z Urzędami Pracy i pozostałymi uczestnikami Rad Rynku Pracy.
Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej prof. Jacek Męcina spotkał się z przedstawicielami Konfederacji Lewiatan w powiatowych i regionalnych radach zatrudnienia, żeby poinformować o nowych rozwiązaniach wdrożonych nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, które obowiązują od 27 maja br.
Minister wskazał, że nowa ustawa ma przede wszystkim służyć zwiększeniu poziomu zatrudnienia, co ma być odpowiedzią na malejące w związku ze zmianami demograficznymi zasoby pracy. W szczególności minister wskazał na instrumenty służące aktywizacji zawodowej osób młodych (przed 30 rokiem życia) i starszych po 50 roku życia. Opisał także instrumenty służące wsparciu zatrudnienia osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej z rodzicielstwem lub opieką nad niesamodzielnym członkiem rodziny.
Struktury publicznych służb zatrudnienia nie są dostatecznie silne, żeby poradzić sobie samodzielnie z bezrobociem, należy w większym stopniu wykorzystywać potencjał prywatnych agencji zatrudnienia - wskazywał minister. Rolą członków rad zatrudnienia powinno być zadbanie, by w ich regionach ruszyły programy regionalne, polegające na zlecaniu aktywizacji trudnych bezrobotnych agencjom zatrudnienia. Należy zadbać aby tego rodzaju partnerstwa publiczno-prywatne gwarantowały odpowiednią jakość usług, ponieważ wyniki pilotażu wskazują, że efekty tego mechanizmu są zróżnicowane, w zależności od tego na przyłożono się do określenia warunków współpracy.
Rolą rad zatrudnienia jest także zadbanie o możliwie najbardziej efektywny podział środków funduszu pracy na powiaty. Minister zachęcał, aby wpływać na kształtowanie kryteriów podziału środków w regionie, tak aby osiągnąć możliwie najlepsze efekty. Podkreślał także, że od tego roku pracodawcy mogą korzystać ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. W tym roku przeznaczono 40 mln złotych na szkolenia, studia, kursy i inne działania związane z aktualizacja i podnoszeniem kompetencji pracowników po 45 roku życia. Pracodawcy mogą z tych pieniędzy sfinansować 80% kosztów. W przyszłym roku KFS ma już dysponować kwotą 200 mln zł.
Rada Regionów Konfederacji Lewiatan
www.radaregionow.plKonfederacja
Lewiatan
Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Copyright © 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone dla Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Projekt i realizacja: NET-atak