Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Rozmawiali o reformie admnistracji skarbowej

Pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „O biznesie przy kawie” odbyło się w ubiegły piątek 24 marca. Tym razem rozmawialiśmy o reformie skarbówki, czyli powołanej do życia 1 marca br. Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), jako połączenia administracji podatkowej, kontroli skarbowej i służby celnej. Naszymi gośćmi byli: Sławomir Podkówka-Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Kielcach, Jerzy Michałkiewicz- Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach oraz Eligiusz Tokarski-Zastępca Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Kielcach. Wspierał nas swoją wiedzą na spotkaniu mecenas Rafał Iniewski- Wiceprzewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

 

 

 

 

Spotkanie otworzył Prezes Zarządu Związku - Tomasz Tworek, który przywitał przybyłych gości oraz przedstawił tematykę spotkania. Następnie głos zabrał Dyrektor Sławomir Podkówka, który przedstawił pełną strukturę KAS na poziomie centralnym i terenowym, oraz to w jakim zakresie zostaną wprowadzone zmiany dla klientów KAS. Dotyczą one między innymi postępowania kontrolnego, które zostaną zastąpione przez kontrole celno-skarbowe i będą mogły być przeprowadzone na terenie całego kraju, niezależnie od właściwej miejscowości. Dyrektor zaprezentował najważniejsze założenia Krajowej Administracji Skarbowej. Zwrócił uwagę na główne wyzwania KAS, która kładzie większy nacisk na obsługę dużych podatników, jednolitą informację podatkową i celną oraz zapobieganie przestępczości (m.in. wyłudzeniom VAT). Reforma skarbówki ma umożliwić lepsze wykorzystanie zasobów kadrowych, finansowych i organizacyjnych.

 

W dalszej części spotkania o głos został poproszony mecenas Rafał Iniewski. Ekspert i założyciel Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan przedstawił uczestnikom znaczenie reformy administracji skarbowej, położył w swojej wypowiedzi nacisk na te aspekty wdrażanej reformy, które budzą, lub powinny budzić, największe zaniepokojenie w środowisku biznesowym. W jego ocenie wiele zmian skutkuje wzrostem ryzyka dla przedsiębiorców. Zwiększą się bowiem m.in. obciążenia podatkowe, kary i sankcje za błędne rozliczenia, zwiększona będzie ilość obowiązków sprawozdawczo-administracyjnych. Dużo obaw wśród branży budowlanej budzi wprowadzony tzw. odwrócony VAT, który może spowodować pogorszenie się kondycji tego sektora gospodarki.

 

Zaproszeni na spotkanie przedsiębiorcy byli zgodni, że o ocenę reformy skarbówki będziemy mogli pokusić się dopiero za parę miesięcy.

Update cookies preferences