Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Rada Regionów w Borkowie

W dniach 17-18.09.2013 w Borkowie odbyło się posiedzenie Rady Regionów, czyli organu kolegialnego, który tworzą Prezesi Związków Regionalnych będących organizacjami członkowskimi Konfederacji Lewiatan. Gospodarzem spotkania był Tomasz Tworek, Przewodniczący Rady Regionów. W trakcie debaty uczestnicy zwrócili uwagę na kilka wiodących obszarów tematycznych: strategia Lewiatana i strategia Rady Regionów, współpraca między związkami regionalnymi, biuro i pracownicy Prezydium Rady Regionów, przyszła perspektywa finansowa.

 

 

W pierwszym dniu posiedzenia omówiono działania, cele, historię oraz osiągnięcia Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Przedstawiono także wyniki badań oczekiwań przedsiębiorców zrealizowanych na potrzeby Związku, w ramach budowanej strategii rozwoju Związku do 2020 roku.

 

W trakcie prezentacji toczyła się dyskusja na temat współpracy administracji z biznesem, lobbowania rozwiązań pro-przedsiębiorczych, kooperacji z politykami w regionie oraz tworzenia klimatu dla przedsiębiorców przez władze samorządowe, a także budowania zaplecza eksperckiego.

 

Roman Rogalski, Prezes Nadwiślańskiego Związku Pracodawców, omówił efekty rozmów dotyczące zbudowania ogólnej strony internetowej dla Rady Regionów oraz dla każdego związku regionalnego, a także zaprezentował materiał dotyczący odpowiedzi Premiera Donalda Tuska, na wystosowane do niego petycje dotyczące budowy dróg S5 i S10 oraz zbudowania „Strategii zrównoważonego rozwoju rzeki Wisły". Prezes Rogalski zaapelował do wszystkich związków regionalnych o podjęcie na swoich obszarach działania szerokiej debaty społecznej w celu wzmocnienia świadomości społecznej i tym samym przyspieszenia niezbędnych zmian dotyczących  legislacji i administracji w zarządzaniu dorzeczem Wisły i Odry. Ze swojej strony zapewnił wsparcie merytoryczne i gotowość przyjazdu
z ekspertami w tej dziedzinie, do każdego związku regionalnego, który zechce taką  szeroką debatę społeczną podjąć.

 

Kolejnym tematem poruszanym podczas spotkania były kwestie związane z projektem „szkół zawodowych Lewiatana". Tomasz Tworek zarysował pomysł stworzenia sieci szkół zawodowych Lewiatana przygotowujących absolwentów do pracy w firmach zrzeszonych w Lewiatanie
i posiadających wymagane kwalifikacje, zarówno te twardsze - kompetencje zawodowe, jak i miękkie - umiejętności interpersonalne, etos pracy.

 

Podczas drugiego dnia posiedzenia, Lech Pilawski, Dyrektor Generalny Konfederacji Lewiatan, przedstawił strategię i misję Lewiatana do roku 2016. Obecnie misja Lewiatana zakłada wspieranie wiodących dużych i średnich firm w Polsce, bez odniesienia do firm małych i średnich. W tym kontekście Rada Regionów uznała za niekorzystne takie sformułowanie zapisów strategii rozważając przy tym różne scenariusze działania, w tym: pismo w sprawie zmiany tych zapisów, skierowane do dyrekcji Konfederacji Lewiatan, rozesłanie ankiety w powyższej sprawie do związków regionalnych. Na bazie podniesionych argumentów oraz terminów składania oświadczeń o reprezentatywności przez związki regionalne Rada Regionów uznała, że podejmie działania dwutorowo: pytając wszystkie związki regionalne o ich stosunek do treści zawartych w misji Lewiatana oraz przygotowując jednocześnie list w sprawie zmian, jakie należałoby wprowadzić w treści misji, aby podkreślić rolę jaką odgrywają Mikro-, Małe i Średnie Przedsiębiorstwa.

 

Jednym z tematów dyskusji była również współpraca między związkami regionalnymi, którą uznano za niewystarczającą, choć pojawiały się argumenty przeciwne mówiące o współpracy na miarę potrzeb. Jednocześnie zauważono, że w momencie powstania serwisów internetowych związków regionalnych taka współpraca siłą rzeczy będzie się zacieśniać z uwagi na możliwość „podglądania" co się dzieje w innych związkach regionalnych.

 

Uczestnicy debaty zwrócili ponadto uwagę na postulat stworzenia biura Prezydium RR oraz etatu dla jednego pracownika. Jednakże zdecydowano o powrocie do tematu w późniejszym terminie - zwracając uwagę na szerszy kontekst finansowy powyższego problemu dotyczący finansowania związków regionalnych ogółem.

 

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Update cookies preferences