Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Przedświąteczne „O biznesie przy kawie”

W środę 13 grudnia br. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „O biznesie przy kawie”, które było połączone z Koktajlem Gwiazdkowym. Podczas wydarzenia omówione zostały również zmiany podatkowe jakie czekają na przedsiębiorców w 2018 roku.


Przedświąteczne spotkanie było dobrą okazją do uhonorowania reprezentantów Związku, którzy otrzymali specjalne nagrody w ogólnopolskim konkursie „Rzetelni dla biznesu”. Wyróżnienie przyznawane jest dla organizacji oraz osób zasłużonych dla rozwoju przedsiębiorczości  w danym regionie. Wśród laureatów tej nagrody znaleźli się: Przedsiebiorstwo Polfol, którego Właścicielem jest Marek Banasik oraz Józef Dąbek, Prezes Zarządu Kopalni Wapienia Morawica.


Prezes Zarządu Związku, Tomasz Tworek wręczył również certyfikaty dla firm, które w ostatnim czasie przystąpiły do organizacji. Wśród nich znalazły się: Kancelaria Radców Prawnych Frey&Frejowska Sp.J., Nomax Piotr i Małgorzata RadziejewscyApolloplast Inwestycje Sp. z o.o. Sp. k.Global Company 24 oraz Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii Sp. z o.o. Obecni na spotkaniu nowi członkowie mieli również okazje do zaprezentowania prowadzonych przez siebie firm. 

 

Przyszły rok będzie obfitował w wiele zmian, które będą miały bezpośredni wpływ na bieżące funkcjonowanie przedsiębiorstw. Podczas spotkania Monika Pater, ekspert Związku z zakresu prawa podatkowego omówiła najważniejsze zmiany w podatkach, czekające na przedsiębiorców po nowym roku. 

 

Od 1 stycznia 2018 mikroprzedsiębiorstwa będą zobowiązane do przesyłania do Urzędu Skarbowego plików JPK_VAT – Jednolitych Plików Kontrolnych. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się kto będzie miał obowiązek przesyłania JPK_VAT oraz zasady obowiązujące przy jego przesyłaniu. Uczestnikom spotkania zostały również przybliżone zasady prowadzenia ewidencji VAT oraz konsekwencje za niewdrożenie i niedostarczenie JPK_VAT.

 

Kolejny projekt zmian, który został omówiony podczas spotkania dotyczył wprowadzenia mechanizmu podzielonej płatności - split payment. Nabywca towarów lub usług będzie przelewał sprzedawcy kwotę netto, a równowartość podatku od towarów i usług przekaże na specjalne konto – rachunek VAT. To czy nabywca będzie chciał skorzystać z takiej możliwości pozostanie do jego decyzji. Oznacza to, że podzielona płatność będzie nieobowiązkowa. Ponadto dotyczyć będzie to przelewów tylko między firmami, zmiana nie będzie obejmowała płatności dokonywanych przez nabywców, którzy nie są firmami.

 

Od nowego roku każdy płatnik będzie regulował składki ZUS na swój numer rachunku składkowego. Dzięki temu zamiast trzech lub czterech przelewów miesięcznie będzie wypełniał tylko jeden. Od 1 stycznia 2018 zacznie funkcjonować Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów, dotyczące nowych wymagań technicznych, jakie muszą spełniać kasy fiskalne.

 

Update cookies preferences