Doceniamy, że Prezydent wsłuchał się w głos przedsiębiorców i zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS. Poprawa funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości jest ważna i konieczna, ale musi odbywać się z poszanowaniem Konstytucji, z zachowaniem standardów stanowienia prawa i uwzględnieniem szerokich konsultacji społecznych. Takich standardów nie dochowano w przypadku tych ustaw – napisała Konfederacja Lewiatan.
O zawetowanie ustawy o Sądzie Najwyższym apelowali, z inicjatywy przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego, Henryki Bochniarz, jej członkowie: BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego, Forum Związków Zawodowych i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Krytyczne stanowisko wobec ustawy partnerzy społeczni skierowali też do premier Beaty Szydło, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, w związku z jej kompetencjami w zakresie dialogu społecznego, a także marszałków Sejmu i Senatu oraz przewodniczących klubów parlamentarnych.
Konfederacja Lewiatan z zadowoleniem przyjmuje odrzucenie złych projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz deklaracje Prezydenta Andrzeja Dudy o podjęciu prac nad nowymi, zgodnymi z Konstytucją oraz zasadami prawa projektami w sprawie reformy systemu sądownictwa. Deklarujemy pełne zaangażowanie w dalsze prace nad reformą wymiaru sprawiedliwości. Poprawa funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości jest ważna i konieczna, ale musi odbywać się z poszanowaniem Konstytucji i z zachowaniem standardów stanowienia prawa. Reforma nie może koncentrować się na sprawach personalnych, potrzebne są za to realne zmiany w mechanizmach i narzędziach funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
W liście do Prezydenta podkreślaliśmy, że rezygnacja ze ścieżki rządowej pozbawia obywateli, środowiska prawnicze, przedsiębiorców oraz związki zawodowe możliwości konsultacji, a tym samym wpływu na funkcjonowanie, niezbędnego w demokracji, trójpodziału władz. Lekceważenie dialogu społecznego nie buduje zaufania i kapitału społecznego, niezbędnego dla rozwoju Polski. Cieszymy się, że Prezydent podzielił nasze stanowisko i mamy nadzieję, że w toku prac nad nowymi ustawami zostanie zagwarantowana możliwość wyrażenia przez Radę Dialogu Społecznego poglądów w tych ważnych sprawach systemowych.
Sposób dokonywania zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości na pewno nie sprzyjał wizerunkowi Polski w oczach przyszłych i już obecnych na naszym rynku inwestorów. Stabilność i przewidywalność systemu prawa są kluczowe dla decyzji inwestycyjnych przedsiębiorców. Dotyczy to zarówno etapu rejestracji firmy, dochodzenia roszczeń jak i ich egzekucji. Jest także warunkiem zaufania obywateli do państwa i prawa w relacjach pracodawca – pracownik, także w kontekście potencjalnych sporów w sprawach pracowniczych. Nie budził też zaufania możliwy bezpośredni wpływ polityczny na władzę sądowniczą wszystkich szczebli. Liczymy, że w nowych projektach te błędy zostaną wyeliminowane, między innymi dzięki zagwarantowaniu rzetelnych konsultacji społecznych, z umożliwieniem realnego wpływu na ostateczny kształt projektowanych rozwiązań.
Konfederacja Lewiatan