Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Prowadzimy dialog w regionie

W dniu 12 marca 2014r. w Hotelu Tęczowy Młyn w Kielcach pracownicy i eksperci świętokrzyskiego Lewiatana spotkali się z przedsiębiorcami z Kielc i okolic. Tematem przewodnim było ustalenie barier dla rozwoju przedsiębiorczości w regionie i integracja środowiska przedsiębiorców. 


- Jesteśmy tu po to, żeby wspólnie ustalić, co zrobić, by w regionie powstał klimat dla szeroko rozumianej przedsiębiorczości. By instytucje publiczne chciały rozmawiać z nami i współpracować na zasadach partnerskich – mówił prowadzący spotkanie Karol Kaczmarski, dyrektor biura ŚZPP Lewiatan.

 

Spotkania miało na celu przede wszystkim wysłuchanie ludzi prowadzących własny biznes, w zakresie tego jakich doświadczają trudności i co należy zmienić, by usprawnić świętokrzyską gospodarkę. Przedsiębiorcy wysunęli wiele cennych i wartościowych uwag w tym zakresie, dotyczących m.in. zagospodarowania przestrzennego w Kielcach, koniecznych rozwiązaniach infrastrukturalnych czy specjalizacji regionu, które zwiększą naszą konkurencyjność.

Przedsiębiorcy przyznali, że sektor MSP ma nieporównywalnie mniejszą siłę przebicia niż korporacje, a to przecież mali i średni przedsiębiorcy stanowią o sile narodowej i regionalnej gospodarki. Tymczasem ich głos jest prawie w ogóle nie słyszany.

- Taki stan rzeczy wynika m.in. z niskiego poziomu zrzeszania przedsiębiorców. Obecnie w województwie zrzeszonych jest niecałe 2%, gdy tymczasem wskaźnik ten np. w Niemczech wynosi 70% - twierdzi Kaczmarski. I dodaje: - Stąd tak ważna jest rola organizacji pracodawców, jak Lewiatan. Będziemy o wiele lepiej słyszani, gdy będzie nas więcej.

 

Dzięki takim spotkaniom Lewiatan, jako reprezentatywna organizacja pracodawców może lepiej i pełniej reprezentować środowisko biznesowe w dialogu z władzą na szczeblu regionalnym.

 

Było to drugie z zaplanowanych ośmiu spotkań terenowych pracowników i ekspertów Lewiatana. Kolejnymi miejscami dialogu będą Busko-Zdrój, Skarżysko Kamienna, Starachowice, Sandomierz i Końskie. Efektem dialogu z przedsiębiorcami będzie Świętokrzyska Lista Barier. Dokument ten zostanie przedstawiony władzom w regionie, by skłonić je do niwelowania przeszkód w prowadzeniu biznesu.

 

Więcej informacji na temat spotkań, które się już odbyły znajdą Państwo Tutaj