Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Obradował zespół ds. szkolnictwa zawodowego WRDS

Diagnozy największych problemów szkolnictwa zawodowego oraz wypracowania modelu jego skutecznego marketingu, również w świetle wdrażanej reformy oświaty, dokonywać będą członkowie zespołu problemowego do spraw szkolnictwa Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Przewodniczącym zespołu jest Marek Banasik, Wiceprezes Zarządu Świętokrzyskiego Związku Pracowników Pracodawców Prywatnych Lewiatan. W skład zespołu wchodzą również: dr Anna Kaczor-Małecka, Dyrektor Biura ŚZPP Lewiatan oraz eksperci naszej organizacji: dr Sylwia Wiśniewska (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) oraz dr Kamil Wiśniewski (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).  


 

 

Do zadań zespołu powołanego 26 stycznia br. należy m.in. analizowanie rozwiązań oraz formułowanie opinii i wniosków w zakresie wdrażania reformy oświatowej, promocji i rozwoju kształcenia zawodowego, dostosowania szkolnictwa wyższego do potrzeb rynku pracy i funkcjonowania ustawy o zintegrowanym systemie kwalifikacji. Zespół chce również korzystając z wiedzy i doświadczenia jego członków moderować dyskusję na temat modelu współpracy szkół zawodowych z ich otoczeniem społeczno - gospodarczym w województwie świętokrzyskim.



- Jesteśmy w dosyć trudnym okresie, niebawem mają nastąpić duże zmiany w szkolnictwie, również zawodowym. Zdajemy sobie sprawę, że obecny system powinien zostać zmieniony i należy położyć większy nacisk na szkolnictwo zawodowe i jego rozwój w kierunku praktycznej nauki. Niestety na dziś dzień nie mamy konkretnych informacji dotyczących kierunku nadchodzących zmian. Wiemy na pewno, że trzeba zmienić w społeczeństwie - w głowach rodziców i dzieci – negatywne postrzeganie szkół zawodowych. Technikum czy szkoła zawodowa to sensowna alternatywa dla wykształcenia ogólnego, dająca gwarancję zatrudnienia, ale też nie zamykająca w żaden sposób drogi do kształcenia na  wyższych uczelniach - powiedział przewodniczący zespołu, Marek Banasik.



Efekty najnowszych badań dotyczących form i zakresu współpracy pracodawców ze szkołami zawodowymi w województwie świętokrzyskim przedstawiła dr Anna Kaczor - Małecka, Dyrektor Biura ŚZPP Lewiatan – Zdiagnozowaliśmy najważniejsze bariery i determinanty współpracy biznesu ze szkołami kształcenia zawodowego w regionie. Wiemy już, że współpraca ta jest uzależniona od potencjału kadrowo – finansowego firmy, branży w której działa. Nie uda się skopiowanie zachodniego modelu kształcenia dualnego do polskich realiów – należy więc poszukiwać rozwiązań na miarę i możliwości naszego regionu i kraju  - mówiła dr Anna Kaczor - Małecka.



O tym, jak współpraca ze szkołami zawodowymi w Celsa Huta Ostrowiec opowiedziała Edyta Słowikowska, Ekspert HR tego przedsiębiorstwa. Członkowie zespołu byli zgodni, że poznanie dobrych praktyk współpracy biznesu ze szkołami i ich upowszechnianie, pozwoli na wypracowanie recepty na efektywne szkolnictwo zawodowe odpowiadające potrzebom rynku pracy.  



Zagrożenie dotyczące zbyt dużego obciążenia samorządów przepisami nowej ustawy wyraziła Małgorzata Kowalińska, zastępca dyrektora Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.



- Na samorządach będzie spoczywał obowiązek nadzorowania szkół zawodowych i boimy się tego obciążenia bowiem już teraz samorządy doskonalą swoje kadry w szkołach zawodowych, doposażają szkoły z własnych środków, przygotowują do egzaminów. Boimy się, że ten nurt finansowy, który będzie skierowany tylko na pracodawcę, zbyt obciąży samorządy - powiedziała Małgorzata Kowalińska.



Podczas dyskusji, w której brali przedstawiciele rzemiosła, związków pracodawców, Kuratorium Oświaty, samorządów i związków pracowników, omawiane były również kwestie braku odpowiedniej promocji szkolnictwa zawodowego oraz trudnej dostępności parku maszynowego dla uczniów, na których mogliby zdobywać umiejętności praktyczne. Kolejne spotkanie zaplanowano na maj br. Członkowie zespołu mają nadzieję poznać wówczas szczegółowe założenia zmian w kształceniu zawodowym w regionie.

Update cookies preferences