Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Konsultacje Strategii Badań i Innowacyjności

29 listopada odbyło się seminarium konsultacyjne, którego celem było pozyskanie informacji na temat dokumentu "Strategia Badań i Innowacyjności (RIS3). Od absorpcji do rezultatów - jak pobudzić potencjał Województwa Świętokrzyskiego 2014 - 2020+".

 

 

- Kilka tygodni temu przedstawiliśmy projekt regionalnej strategii innowacji. O potrzebie wprowadzania innowacji i rozwijania innowacyjności wszyscy wiemy i rozumiemy, jak ważną rolę może ona odegrać dla przyszłości województwa świętokrzyskiego. Przyjęcie jej jest zgodą na zmiany, które proponujemy, a mówimy o konieczności zmian ponieważ nie dominujemy w rankingach innowacyjności, mamy niekorzystne prognozy demograficzne, a rozłożenie tradycyjnych branż w województwie powoduje, że znajdujemy się w nie najlepszym miejscu pod względem innowacji. Jest to jednak pozycja, z której skok, postęp będzie bardzo duży i bardzo widoczny. Musimy zacząć inaczej wydawać pieniądze publiczne - chcemy tak zainwestować pieniądze, aby stworzyć wartość dodaną, aby branże stanowiły siłę województwa również po okresie finansowania – mówił podczas spotkania członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Jan Maćkowiak.

Przedstawił on branże, na którą samorząd będzie zwracał szczególną uwagę w najbliższych latach – Będą to branże metalowo-odlewnicza, turystyki prozdrowotnej, budownictwa, zielonej energii i zdrowej żywności. Chcemy wspierać również obszary horyzontalne - aby przenikały one wyżej wymienione. Chodzi przede wszystkim o branżę IT i centrum targowo - kongresowe.

- To bardzo ważne, abyśmy mogli tu wypracować takie uzgodnienia i wskazać te mechanizmy, które pozwolą na to, aby Regionalny Program Operacyjny, wsparty programem innowacji wpisywały się w dalszy rozwój województwa, dając wyraźne efekty i duże sukcesy. Są nam one potrzebne na każdym etapie i cieszę się, że spotykamy się na tych konsultacjach – mówił członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Kazimierz Kotowski.

Działania w strategii zostały podzielone na 3 etapy:
- Rok 2014 - badanie branż, wyłonienie grupy konkretnych przedsiębiorstw, gotowych przyjąć strumień wsparcia,
- Lata 2015, 2016 - wdrożenie instrumentów, które będą dostosowane do potrzeb przedsiębiorców
- Lata od 2017- wdrażanie instrumentów wsparcia

- Jesteśmy w dobrym momencie jeżeli chodzi o dyskusję o nowym okresie programowania, gdyż mamy już pewne wnioski z okresu programowania 2007-2013 i wiemy, że nastąpiło pewne drgnięcie jeżeli chodzi o gospodarkę krajową i regionalną. Nasi przedsiębiorcy optymistycznie patrzą w przyszłość, co pozwala nam przedstawiać plany z dużą dozą pewności. Opracowując strategię innowacji, opieraliśmy się na doświadczeniach innych regionów Unii Europejskiej – mówiła podczas seminarium Aleksandra Woźniak, kierownik Biura Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Uczestnicy seminarium mogli wysłuchać trzech wykładów:

- Inteligentne specjalizacje: nowe wyzwanie dla polskiego sektora B+R - prof. dr hab. inż. Mirosław Miller
- Projektowanie przyszłości: jak innowacyjne firmy powinny myśleć o swoim rozwoju? - dr hab. Jan Fazlagić
- Ochrona własności intelektualnej a rozwój przedsiębiorczości - dr hab. Adam Grzegorczyk

Po nich odbyła się debata z udziałem przedstawicieli Świętokrzyskiej Rady Innowacji i zaproszonych gości.

Przy okazji spotkania, projekt Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 przedstawił Tomasz Janusz, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Przedsiębiorcy i osoby zainteresowane programem innowacji mogą zapoznać się z dokumentem "Strategia Badań i Innowacyjności (RIS3). Od absorpcji do rezultatów - jak pobudzić potencjał Województwa Świętokrzyskiego 2014 - 2020+" pod adresem www.spinno.pl oraz zgłosić do niego własne uwagi i spostrzeżenia na Konsultacje Strategii Badań i Innowacyjności na specjalnym formularzu.

Update cookies preferences