Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Kompetentna kadra przyszłością świętokrzyskich firm

Zaletom nowej formy wspierania kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, czyli Krajowego Funduszu Szkoleniowego, zasadom jego funkcjonowania na rynku pracy  i wnioskom płynącym z badania zapotrzebowania na zawody i kwalifikacje poświęcona była wczorajsza konferencja pt. „Kompetentna kadra – potencjałem rozwojowym świętokrzyskich firm". W organizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach spotkaniu udział wzięli: przedstawiciele samorządów, na czele z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Adamem Jarubasem, instytucji szkoleniowych, pracodawcy i reprezentanci publicznych służb zatrudnienia.

Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan reprezentowała na spotkaniu Pani Anna Kaczor - Małecka.

 

 

 

Jak na wstępie zaznaczył Arkadiusz Piecyk, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach,  Krajowy Fundusz Szkoleniowy został utworzony po to, aby pomagać osobom zagrożonym utratą zatrudnienia ze względu na brak odpowiednich kompetencji, nieprzystających do aktualnych wymagań gospodarki. – Krajowy Fundusz Szkoleniowy jest również platformą współpracy między instytucjami szkoleniowymi, przedsiębiorcami, kadrą pracowniczą a służbami zatrudnienia, pozwalającą na kreowanie rozwoju gospodarczego regionu – dodał dyrektor WUP.

 

Dzięki kursom, studiom podyplomowym, egzaminom potwierdzającym nabyte umiejętności, pracownicy zwiększają swój potencjał, co pozwala im zachować etaty np. w sytuacji, gdy pracodawca musi zmienić lub zmodyfikować profil działalności. – Dotychczas ze wsparcia uzyskanego w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego skorzystało około 400 pracodawców i ponad 3,5 tysiąca pracowników. W latach 2014 i 2015 były to osoby z grupy wiekowej powyżej 45 lat, natomiast w tym roku zniesiono barierę wiekową. Obecnie powiatowe urzędy pracy, rozpatrując podania, kierują się specyfiką rynku pracy w danym miejscu, przydatnością w dalszym przebiegu kariery zawodowej. Dlatego preferowane są szkolenia zawodowe zakończone egzaminem zewnętrznym, który potwierdza uzyskane kompetencje. Pracodawcy skłaniają się raczej ku kursom z miękkich kompetencji  - wyjaśniał  Roman Białek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej i zaznaczył, że w powiecie skarżyskim zainteresowanych przeszkoleniem swojej kadry przedsiębiorców jest więcej niż przyznanych w ramach KFS środków.

 

O tkwiących w Krajowym Funduszu Szkoleniowym możliwościach zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, mówił też marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.  – Narzędzie to doskonale wspiera rynek pracy, co da się zauważyć po prawie dwuletnim okresie funkcjonowania. Z jednej strony jest szansą dla pracowników na podniesienie kwalifikacji, rozwój osobisty i utrzymanie miejsca pracy. Natomiast dla zatrudniających - na wprowadzenie nowych kierunków rozwoju firmy i realizowanie ich ze sprawdzonym zespołem. O dobrym przyjęciu KFS-u wśród pracodawców świadczą przytoczone liczby. Mam nadzieję, że z roku na roku ilość pieniędzy przeznaczonych na realizację Krajowego Funduszu Szkoleniowego będzie wzrastać – podkreślił Adam Jarubas.

 

Kolejnym krokiem udoskonalania Krajowego Funduszu Szkoleniowego ma być standaryzacja procesu szkolenia. Ma to zapobiec przeprowadzaniu kursów nieadekwatnych do potrzeb lokalnych rynków pracy. – Większość przedsiębiorstw z regionu świętokrzyskiego deklaruje przeprowadzenie ruchów kadrowych w celu zwiększenia zatrudnienia. Wzrośnie więc popyt na instytucje szkoleniowe, które będą uczyć na wysokim poziomie, z możliwością odbycia wartościowych staży – podsumowuje Paweł Lulek, kierownik Zespołu Komunikacji, Promocji Urzędu i Współpracy z partnerami Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Jak nadmienia, największą dynamikę zatrudnienia obserwuje się w branży: budowlanej, transportowej, usług oraz medycznej.

 

Częściowo potwierdza to badanie przeprowadzone na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy przez Departament Badań i Ewaluacji EPRD Biuro Polityki Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego w Kielcach. – Z tegorocznego badania wynika, że duże zapotrzebowanie jest na pracowników wykonujących prace proste, robotników bez kwalifikacji, operatorów maszyn i urządzeń w różnych dziedzinach przemysłu. Jest to szczególnie niepokojące w kontekście prób specjalizacji naszego regionu. Co ciekawe, około 30 proc. pracodawców deklaruje problemy z pozyskaniem osób do wykonywania takich prostych czynności. Ponieważ analiza przeprowadzona była tylko od strony pracodawców, to można przypuszczać, że warunki zatrudnienia nie są atrakcyjne dla potencjalnych pracowników – zreasumował Rafał Stawiarz, kierownik Departamentu Badań i Ewaluacji EPRD.

 

Uczestnikom spotkania zaprezentowane zostały jeszcze atuty regionu świętokrzyskiego w pozyskiwaniu inwestycji i tworzeniu miejsc pracy, a także kierunki rozwoju określone w „inteligentnych specjalizacjach" województwa.

 

Żródło: http://www.wrota-swietokrzyskie.pl/pio/zawartosc/-/asset_publisher/6cAE/content/kompetentna-kadra-przyszloscia-swietokrzyskich-firm

Update cookies preferences