Nasze bieżące działania

Nasze bieżące działania

Bariery i rekomendacje rozwiązań w obszarze Europejskiego Funduszu Społecznego

Nie ulega wątpliwości, że środki z Europejskiego Funduszu Społecznego są dla przedsiębiorstw atrakcyjną formą wsparcia i stanowią realną pomoc w ich rozwoju. Niemniej, aby oferta EFS była efektywnie wykorzystana musi być przede wszystkim dostępna i zrozumiała dla pracodawców.

 

 

Ekspertyza pt. ,,Identyfikacja barier i problemów we wdrażaniu EFS” – przygotowana w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej pt. „Konfederaci – konfederatom. Zwiększenie współpracy organizacji pracodawców z podmiotami niezasiadającymi w komitetach monitorujących”, realizowanego przez Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan, w partnerstwie z Dolnośląskimi Pracodawcami (liderem projektu), Małopolskim Związkiem Pracodawców Lewiatan, Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej oraz Śląskim Związkiem Pracodawców Prywatnych, wskazuje na bariery, na jakie napotykają najczęściej pracodawcy podczas ubiegania się o środki z Europejskiego Funduszu Społecznego, jednocześnie przedstawiając rekomendacje usprawnienia systemu prawno-instytucjonalnego.

 

Zachęcamy do poznania szczegółów na temat realizowanego projektu oraz pobrania bezpłatnej publikacji.

 

 

Na potrzeby stworzenia ekspertyzy przeanalizowane zostało wdrażanie Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) w części EFS, korzystając z doświadczeń partnerów społecznych (reprezentatywnych organizacji pracodawców zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan) w zakresie współpracy z podmiotami niezasiadającymi w komitetach monitorujących. W ramach projektu zorganizowane zostały konsultacje społeczne z pracodawcami, podczas których z udziałem właścicieli i kadry zarządzającej lokalnych firm MŚP, przedyskutowano dostępne rozwiązania finansowane ze środków EFS związane z rynkiem pracy, kształceniem zawodowym oraz zaangażowaniem pracodawców we współpracę z administracją samorządową.

 

 

Spotkania konsultacyjne z przedsiębiorcami zorganizowane w pięciu regionach umożliwiły zebranie cennych uwag i opinii na temat zasad i warunków organizowanych konkursów w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, adresowanych do przedsiębiorców. Na ich podstawie, przy wsparciu i dzięki doświadczeniu ekspertów organizacji pracodawców powstała ekspertyza dokonująca analizy porównawczej przygotowania i wdrażania pięciu Regionalnych Programów Operacyjnych w obszarze Europejskiego Funduszu Społecznego.  

 

Ekspertyza identyfikuje bariery i wskazuje na przykładowe rozwiązania instytucjonalne i funkcjonalne usprawniające dostęp do środków EFS w regionach celem pełnego wykorzystania jego potencjału i możliwości. 

 

 

POBIERZ ESKPERTYZĘ:

 

 

 

Update cookies preferences